Sergiusz Prokurat – tekst dla „Instytutu Obywatelskiego”, Praca 2.0 i czas robotów

Skoro maszyna jest w stanie coś zrobić, pozostaje kwestią czasu, kiedy zacznie robić to taniej niż człowiek

Żyjemy w ciekawych czasach. Przemiany globalne, liberalizacja handlu na światowych rynkach i rewolucja technologiczna (najpierw internet, potem Web 2.0 i Facebook) sprawiły, że na własne oczy obserwujemy narodziny cyfrowej epoki. Jednocześnie jesteśmy świadkami transformacji ludzkiej pracy. Ulega ona, tak jak całe nasze życie, gruntownym przemianom, wśród których można wymienić kilka trendów.

Po pierwsze, technologie sprawiają, że jesteśmy znacznie bardziej produktywni. Na przykład dzięki aplikacjom produktywność księgowych wzrosła wręcz nieprawdopodobnie, tak jak produktywność budowlańca, który zamiast łopaty używa koparki. Dzięki nowym technologiom pracownik może wytwarzać więcej wartości dodanej w tym samym czasie. Niestety, wzrost produktywności nie przekłada się na wzrost płac. Mimo iż dzięki nowym technologiom tworzymy więcej, nie zarabiamy odpowiednio więcej (wykres 1). Dzieje się tak na całym świecie zarówno w USA, jak i w Polsce.

Zapraszam do lektury pod linkem:

http://www.instytutobywatelski.pl/20760/lupa-instytutu/praca-2-0-i-nazbyt-robotne-roboty

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.