Edukacja: 7 innowacyjnych pomysłów

Zbliżające się wakacje to nie tylko czas błogiego odpoczynku od zajęć lekcyjnych, ale także okres rozważań nad wprowadzeniem nowych, innowacyjnych metod usprawniających edukację w szkole. Nie zawsze konieczne jest poszukiwanie całkowicie świeżych, nieprzetestowanych pomysłów, lecz czasem warto sięgnąć po sprawdzone w innych zakątkach świata rozwiązania. Dla przykładu, w Korei Południowej, Danii, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Kubie, w Finlandii czy Anglii obowiązują takie modele nauczania, którymi warto się zainspirować. Niektóre z nich są całkowicie nowe, niektóre powszechnie znane. Łączy je jednak wspólny cel: usprawnienie i unowocześnienie sposobu prowadzenia zajęć lekcyjnych i wzbudzenie większego zainteresowania wśród uczniów.

1) Korea Południowa: Roboty zamiast nauczycieli

W niektórych szkołach w Korei Południowej, lekcje języka angielskiego prowadzone są dzięki zastosowaniu robota Engkey sterowanego zdalnie z USA, Australii czy Wielkiej Brytanii przez rodzimych użytkowników tego języka. To nowatorskie podejście do nauczania jest odpowiedzią na niedostatek rodowitych nauczycieli języka angielskiego w Korei Południowej. Oprócz Engkey, w Korei Południowej popularne są także roboty używane do sprawdzania obecności czy nauki tańca.

engkey_001.jpg__800x0_q85_crop

Engkey

2) Dania: Przedszkola na łonie natury

Dla większości Skandynawskich przedszkoli priorytetem jest zorganizowanie dzieciom jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. To podejście do nauczania przeciwstawia się amerykańskiemu modelowi nastawionemu przede wszystkim na zadawanie dużej ilości prac domowych i pisaniu licznych testów sprawdzających. Model skandynawski, spopularyzowany w Europie Północnej w latach 60’, bazuje na przeświadczeniu, iż uczniowie powinni w głównej mierze spędzać czas wolny na zabawie na łonie natury. Pomysłodawcy tego rozwiązania twierdzą, iż beztroska zabawa pobudza ciekawość i lepiej przygotowuje wychowanków do tradycyjnych zajęć w klasie.

42-70294341.jpg__800x0_q85_crop

3) Niemcy: Brak opłat za studia

W ciągu ostatniego roku, władze w Niemczech zadecydowały o całkowitej likwidacji opłat za studia. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych jeden rok studiów kosztuje około 24 000$. Decyzja podjęta przez niemiecki rząd ma na celu zapewnić dostęp do edukacji wszystkim obywatelom, bez względu na ich sytuację finansową. Co więcej, ten przywilej obejmuje nie tylko rodowitych Niemców, ale także obcokrajowców. Zainteresowanych zachęcamy w trybie natychmiastowym do podjęcia intensywnej nauki języka niemieckiego.

42-38398938.jpg__800x0_q85_crop

4) Zjednoczone Emiraty Arabskie: Nauka w technologii 3D

Technologia 3D kojarzy ci się jedynie z filmami w kinie? Nic mylnego. W Emiratach Arabskich w liceum GEMS Modern Academy normą są wykłady podczas których studenci nakładają okulary 3D i oglądają hologramy ludzkiego mózgu czy planety w układzie słonecznym. Nauka w technologii 3D przyciąga uwagę studentów i ułatwia im zrozumienie abstrakcyjnych pojęć.

42-27055747.jpg__800x0_q85_crop

5) Kuba: Walka z analfabetyzmem

U progu rewolucji kubańskiej, poziom analfabetyzmu na obszarach wiejskich na Kubie sięgała 59 procent. Ta sytuacja uległa zmianie, gdy w 1961 roku Fidel Castro zorganizował grupę nauczycieli, których zadaniem było nauczanie ludności na wsi umiejętności pisania i czytania. Zaledwie w przeciągu roku, poziom analfabetyzmu na Kubie został zredukowany do 4 procent. Pomysł Fidela Castro zainspirował do zainicjowania programu nauczania o nazwie „Yo Si Puedo” (Tak, potrafię), który znalazł wielu popleczników w krajach na całym świecie.

42-69781114.jpg__800x0_q85_crop

6) Finlandia: Niezależni nauczyciele

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nauczyciele w Finlandii zaczęli stopniowo zdobywać coraz to większą niezależność. Obecnie, odpowiednio wykwalifikowani nauczyciele są w tym kraju powszechnie szanowani oraz dobrze opłacani. Na dodatek, mają oni możliwość samodzielnego decydowania o doborze metod nauczania dostosowanych do potrzeb uczniów. W związku z tym, standardowe testy sprawdzające, tak popularne w innych krajach, są w Finlandii raczej rzadkim zjawiskiem. Ten dyskusyjny system funkcjonuje bez zarzutu, o czym świadczy jego wysoka pozycja w rankingach najlepszych systemów szkolnictwa na świecie.

42-26863410.jpg__800x0_q85_crop

7) Anglia: IPad zamiast zeszytu i książki

W Essa Academy w Boltonie wszyscy studenci zamiast książek i zeszytów do notowania korzystają z IPadów, a klasy dodatkowo wyposażone są w najnowocześniejsze projektory cyfrowe. Wprowadzenie zaawansowanej technologii było dla szkoły zbawienne i przekształciło niegdyś upadającą placówkę w jedną z najlepszych w regionie. Wszystkie zajęcia zsynchronizowane są z programem Apple i’Tunes U, który pozwala na przechowywanie w jednym miejscu wszelkich potrzebnych materiałów. Mimo wszystko, mobilne urządzenia używane są jedynie podczas zajęć lekcyjnych, egzaminy natomiast przeprowadzane są w tradycyjnej papierowej formie.

essa-bolton

Źródła:

http://www.smithsonianmag.com/innovation/seven-inspiring-innovations-in-education-from-around-the-globe-180955484/

http://www.fastcompany.com/3014369/tech-forecast/how-to-save-244000-on-your-education

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.