Jak „Grexit” wpłynie na Euro?

Niezliczone spotkania między Grecją, a Unią Europejską trwały i wygląda na to, że nie widać ich końca. W tym momencie nie byłoby chyba dla nikogo zaskoczeniem, gdyby deadline został przesunięty któryś raz z kolei o następne dni czy tygodnie. Głosowanie w portalu YouGov pokazuje, że w niektórych państwach UE część obywateli uważa, że w najbliższych 6 miesiącach Grecja wystąpi z członkostwa w Unii.

Cała sytuacja wywołuje szereg pytań odnoszących się głównie do faktu tzw. Grexit`u. Jedno pytanie jest jednak zdecydowanie najważniejsze: czy Grecja opuszczając szeregi UE wzmocni czy też osłabi walutę jaką jest Euro. Pytanie to skupia się głównie na samej walucie, a nie na pytaniu egzystencjalnym – czy „Eurozone” jako instytucja będzie silniejsza czy nie. Oczywiście obie te kwestie są połączone, jednak mimo wszystko skupmy się jedynie na walucie europejskiej.

Dlaczego „Grexit” może osłabić Euro?

Zakłócenie i zamieszanie w Unii Europejskiej – wyjście Grecji ze strefu Euro byłoby zdarzeniem bezprecedensowym i stworzyłoby ogromną niepewność na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie to główny punkt, który wpłynąłby negatywnie na stabilność waluty.

Tsunami gospodarcze – innym argumentem za osłabieniem waluty jest to, że jeśli Grecja opuści UE, rynek międzynarodowy zada bardzo konkretne pytanie: kto następny? Czy wychodzenie ze strefy Euro byłoby istnym tsunami wywołanym przez Grecję? Czy kolejne kraje decydowałyby się na ten krok? Wydaje się, że gospodarcze tsunami, porywające kolejne kraje do wycofania swojego członkostwa nie jest wielkie. Główną burzą będzeuro-373008_640ie tu raczej kwestia typowo polityczna, toczona pomiędzy krajami, a odnosząca się do kwestii jak Unia mogła polec w wyszukaniu rozwiązania i zatrzymaniu Grecji w UE. To pokazałoby, jak bardzo Eurozone nie jest przygotowany na kryzysy i jak słabo na nie reaguje.

Grecja jest najgorszym przypadkiem, ale nie szczególnym – warto zauważyć, że w Unii jest wiele krajów z mniejszymi bądź większymi problemami finansowymi. Grecja jest jednym z nich z tą różnicą, że nie umie sobie z nim poradzić i cały czas pogłębia swoją i tak niekorzystną sytuację. Kryzys w Grecji ukazał po raz kolejny skazy w instytucjonaliźmie Eurozone. Nieumiejętność uratowania jednego kraju przemawia na niekorzyść UE i może zaważyć na stabilności waluty.

Dlaczego Grexit może wzmocnić Euro?

Usunięcie najsłabszego ogniwa – oczywiście tej idei nie można przeceniać, jednak pozbycie się najsłabszej gospodarki sprawia, że reszta grupy wygląda na zdecydowanie silniejszą i dobrze prosperującą jako całość.

Przepływ gotówki do innych krajów UE – jeżeli pieniądze przestaną być pompowane w upadającą gospodarkę, z pewnością wpłynie to pozytywnie na inne kraje członkowskie. Ten efekt pomógł wzmocnić Euro podczas poprzednich ataków kryzysu.

3b SCCD KL (1)

Ostatecznie Grexit mógłby być niejako katalizatorem dla jakiejś z poważniejszych zmian której zarówno Eurozone potrzebuje. To zajęłoby na pewno trochę czasu, jednak wzmocniłoby Euro w dłuższej perspektywie. Olivier Blanchard, główny ekonomista IMF tak podsumował ta kwestię kilka miesięcy temu:

Jeśli Grexit dojdzie do skutku, myślę, że jest to droga (Dla Europejczyków) by kontynuować ideę „fiscal union”- to byłby na pewno dobry ruch.

Źródła:

http://www.forbes.com/

http://pixabay.com/

www.flickr.com

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.