Nawigacje Google z systemem ostrzegającym o przejazdach kolejowych

Firma Google postanowiła dodać do oferowanych przez siebie nawigacji sygnały dźwiękowe oraz wizualne, które będą ostrzegać kierujących pojazdami o zbliżających się przejazdach kolejowych.

Wypadki na przejazdach kolejowych to poważny problem dla zarządców dróg na całym świecie. Zanotowano, że w minionym roku w incydentach tego typu w Stanach Zjednoczonych zginęło 270 osób, w Polsce zaś w roku 2013 wedle danych Urzędu Transportu Kolejowego liczba ofiar wyniosła 188. Choć w naszym kraju jest to 16 razy mniej zabitych niż w wypadkach drogowych, to wciąż nie są to zadowalające statystyki.

Kwestią tą, wpierw na rynku amerykańskim, chce się zająć firma Google wraz z Federal Railroad Administration, choć o wzięcie udziału w projekcje proszono też inne marki takie jak Apple, Garmin, Tom Tom czy AQL’s MapQuest. Plan zakłada stworzenie specjalnego systemu dźwiękowo-wizualnego mającego ostrzegać kierowców przed zbliżającymi się przejazdami, których umiejscowienie będzie uwydatnione w nawigacjach. Podczas gdy coraz więcej osób używa map drogowych w formie aplikacji, sposób ten może przynieść pożądane efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków na torach, a w przypadku sukcesu, docelowo poszerzyć zasięg funkcjonowania systemu także o inne kraje, w tym Polskę.

Źródła:

„Google to alert drivers to railroad crossings using U.S data”, nbcnews.com, 29.06.2015

Zdjęcie pochodzi z:

https://www.flickr.com/photos/dugspr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.