Robot Google kolejnym przełomem technologicznym?

Spot to czworonożny, ważący 73 kg robot naśladujący psa. Może on biegać, wspinać się po schodach i truchtać. Utrzymuje równowagę w bardzo trudnych warunkach, testowany na różnego typu podłożach. Robot został stworzony jak mniejsza wersja już istniejącego robota militarnego nazywanego Cujo lub „duży pies”.

Skąd sława psiego robota?

Zaczynając od początku, firma Google postawiła sobie za cel stworzenie robota, który będzie niezwykle wytrzymały, a jego największym atutem będzie utrzymanie równowagi w bardzo trudnych warunkach. Tak więc pracownicy Boston Dynamics testując swój nowy wynalazek nagrali film testowy ukazujący kopanego przez nich psa robota i stworzyło virala, który krążył w sieci, promując wynalazek. Na odpowiedź internautów nie trzeba było długo czekać, na portalach społecznościowych, w odpowiedzi na filmik pojawiały się wpisy typu „Google chcą, żebyś kopnął tego psa, czy nie jest to niehumanitarne?”. Zaproponowano nawet stworzenie nowej gałęzi organizacji PETA, która zajmowałaby się ratowaniem robotów.

W odpowiedzi na tego typu posty powstał między innymi filmik użytkownika Ruslan God na portalu YouTube zatytułowany „Kiedy jesteś psim robotem i nikt cię nie lubi”. Są to zmontowane fragmenty oryginalnego spotu, do których twórca podłożył smutną melodię, która miała wzbudzić w odbiorcy litość, tak też się stało.

Robot powraca!

Jak wiadomo lato to okres sprzyjający grillowaniu i spotkaniom na świeżym powietrzu a od tradycji nie są również odosobnione Google, które podczas tegorocznego Google Ventures BBQ, organizowanego przez dział innowacji firmy, zaprezentowały nowe funkcje psiego robota. Tym razem jednak robot Google nie wzbudza litości a szczery podziw. Twórcy pokazują sztuczki, do których został zaprogramowany. W filmiku na kanale YouTube widzimy robota podskakującego na dwóch nogach i z pełnym podziwem możemy stwierdzić, że przy tym nadal potrafi utrzymać równowagę. Jednak nie to najbardziej zaskakuje. Otóż twórcy zapowiadają, że „nauczą” swojego robota tańczyć. Prawdopodobnie jeszcze długa droga przed nimi, ale widzimy postępy. Niektórzy widzą w tym przedsięwzięciu początek końca epoki zwykłego człowieka. Czy tak się stanie, przekonamy się pewnie już niedługo.

Źródło:

http://www.washingtonpost.com/blogs/innovations/wp/2015/06/11/googles-robotic-dog-is-now-showing-off-dance-moves/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.