Jak zdobyć pracę po studiach?

Jesteśmy wykształceni, nasze CV pełne jest dodatkowych kursów, a mimo to pracodawcy nadal uważają, że współcześni absolwenci nie mają umiejętności, które są potrzebne na rynku pracy. Efektem tego jest fakt, że walczymy o pracę do której przygotowywały nas lata studiów i nadal 21% osób poniżej 25 roku życia jest bezrobotna (dane dotyczą Unii Europejskiej).

Czy jesteśmy sami sobie winni? Peter Capelli stwierdził, że pracodawcy mają nierealistyczne oczekiwania względem kandydatów i są niechętni do inwestowania w szkolenia dla nowych pracowników. Oczywiście, to zapewne prawda i chociaż wydaje nam się, że to nie nasz problem – niestety tak nie jest. Co więc musimy zrobić? Przejrzeć dokładnie zapotrzebowanie rynkowe na konkretne umiejętności i posiąść je. W jaki sposób się do tego zabrać i jak je zdobyć?

Udoskonal swoje umiejętności techniczne

LinkedIn przeprowadził analizę 25 najbardziej poszukiwanych umiejętności w 2014 roku. W jej wynikach możemy zauważyć pewną tendencję – prawie każda poszukiwana umiejętność miła związek z IT, oprogramowaniem czy high technologies. To bardzo ważna informacja, która powinna popchnąć do zdobywania wiedzy z zakresu na przykład programowania. Poprzez e-learning możemy uczyć się pozycjonowania stron SEO & SEM i uzyskiwać certyfikaty w Google Analytics. Jest to nie tylko ciekawe, ale także pozwala poszerzyć wiedzę i może realnie przełożyć się na szybkość znalezienia pracy.

Ucz się obcych języków

Opanowanie obcego języka niesie za sobą mnóstwo korzyści – poprawia pamięć, funkcjonowanie poznawcze czy opóźnia demencję. Jednak jednym z największych plusów posługiwania się wieloma językami obcymi jest możliwość znalezienia dobrej pracy w międzynarodowych firmach. Otwiera to także możliwości szybkiego awansu i to nie tylko na terenie kraju ojczystego.  

Istnieje wiele dróg, które mogą poprowadzić cię do celu jakim jest zdobycie tej umiejętności. Większość miast usiana jest wręcz szkołami języków obcych, co daje możliwość wyboru oferty dostosowanej poziomem czy kosztami konkretnie do ciebie. Jak w większości rzeczy – trening czyni mistrza, jeśli więc będziesz stwarzał sobie okazje do rozmów z obcokrajowcami, będziesz miał szansę na szybszą i efektywniejszą naukę.

Wróć na chwilę do szkoły

Każdy jest dziś magistrem, prawda? Nie. I dla tych, którzy pozostają na niższym poziomie wykształcenia, znalezienie pracy jest zdecydowanie trudniejsze. Warto zauważyć, że więcej niż 25% ofert pracy wymaga, by kandydat miał wykształcenie wyższe, a co za tym idzie, znalezienia pracy dla osoby z wykształceniem średnim jest jeszcze trudniejsze. Nawet jeśli ci się poszczęści i znajdziesz zadowalającą pracę, miej na uwadze, że twoje zarobki będą niższe, niż gdybyś ukończył studia.

Oczywiście, zdobycie wykształcenia wiąże się często z bardzo wysokimi kosztami. Są jednak opcje, które pomagają w zdobyciu dyplomu – stypendia, zapomogi, pomoc doraźna. Część uniwersytetów oferuje możliwość uczenia się w swoich placówkach zamiejscowych, co pozwala na dostęp do edukacji osobom z mniejszych miast.

Zdobądź doświadczenie

Dostałeś się na świetne studia, zdobyłeś wszystkie stypendia i otrzymałeś dyplom z wyróżnieniem? Świetnie, ale nie jesteś jedyny. Mnóstwo kandydatów może poszczycić się świetnymi, a często wybitnymi wynikami w nauce. Jednak to, co cenią pracodawcy, to wiedza praktyczna. W 2010 roku badanie przeprowadzone wśród pracodawców Unii Europejskiej pokazało, że prawie 90% z nich stwierdziło, że doświadczenie jest głównym kryterium zatrudniania nowych pracowników.

Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia są praktyki oraz staże. Dzięki temu możesz nabywać nowe umiejętności, a czasami także zamienić staż w stałą pracę. Większość z nich jest jednak nieopłatna, a szansa na stałe zatrudnienie nie jest wielka. Mimo wszystko warto sprawdzić się na takim stanowisku, ponieważ daje nam to następną opcję w naszym CV, która przemawia na korzyść naszej kandydatury.

Nigdy nie przestawaj się rozwijać

Badania przeprowadzone przez CBI są jednoznaczne – charakter kandydata jest jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

W ramach charakteru mieści się m.in. ciekawość świata czy chęć zdobywania nowych umiejętności. Nawet jeśli już zapomniałeś o tym, że byłeś kiedyś na studiach, nie wyzbywaj się miłości do nauki i kontynuuj eksperymentowanie z nowymi rzeczami i zajęciami. Idź na lekcje muzyki, zapisz się na wykład z neurobiologii czy kurs z historii Francji.

Przede wszystkim jednak nie bądź obojętny. Liczba bezrobotnych absolwentów jest dość przygnębiająca – mamy większą szansę żyć w biedzie, niż nasz odpowiednik z lat `80 XX wieku. Wielu z nas, chociaż posiada dyplom najlepszej uczelni, musi wrócić do mieszkania z rodzicami, bo nie jest w stanie się sama utrzymać. Jednak mamy coś, czego nie było w 1980 roku – dostępność informacji, szersze możliwości rozwoju, a przede wszystkim mamy wielką chęć bycia najlepszymi, a to jeden z podstawowych czynników, które przemawiają za naszym zatrudnieniem.

Źródło:

www.theguardian.com

Zdjęcia pochodzą z:

flickr.com/photos/philia17/15601597778/, flickr.com/photos/scobleizer/4249731778/, wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Expo-Flags.jpg, farm9.static.flickr.com/8015/7658034524_cea1c4ddba.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.