Mcity – miasto służące testowaniu autonomicznych pojazdów

Autonomiczne samochody nie stanowią już odległej przyszłości rodem z science-fiction – to konkretne i nieodległe daty wyjazdu na drogi w czym pomóc ma projekt University of Michigan oraz partnerów, dzięki któremu stworzono sztuczne miasto mające służyć do ich testowania.

Mcity to prawdziwy poligon doświadczalny zaprojektowany z niesamowitą dozą realizmu. Pozbawione ludzi miasto oficjalnie otwarte 20. lipca ma powierzchnię dwudziestu czterech boisk piłkarskich oraz cechy typowej aglomeracji i jej najbliższego otoczenia: sygnalizację świetlną, chodniki dla pieszych, fasady budynków, czteropasmową autostradę, a nawet typowe dla miast utrudnienia takie jak znaki drogowe pokryte graffiti.

Mieszkańca Mcity stanowić ma robot o imieniu Sebastian, którego zadaniem będzie utrudnianie funkcjonowania autonomicznym samochodom: będzie on niespodziewanie zastępował im drogę czego celem jest przetestowanie odpowiedniego czasu ich reakcji na nieoczekiwane zdarzenia.

„Mcity to bezpieczne, kontrolowane i realistyczne środowisko dzięki któremu możemy dowiedzieć się jak niesamowity potencjał mają te pojazdy. Dodatkowo wszystko to może stać się szybko, wydajnie i bezpiecznie” – skomentował tę niezwykłą koncepcję Peter Sweatman, dyrektor działu Mobility Transformation Center na University of Michigan.

W założeniu projekt Mcity ma pomóc w rozwinięciu technologii w tempie pozwalającym na pojawienie się autonomicznych pojazdów na drogach już w 2021 roku.

Źródło:
„No humans allowed! Test ‚city’ for driverless cars open”, livescience.com 20.07.2015

Zdjęcie pochodzi z:
flickr.com/photos/[email protected]/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.