Pozwól czasami dziecku się ponudzić

Przyjęło się mówić, że dobry rodzic to taki, który potrafi zorganizować dziecku czas. Nie pozwalając mu marnować czasu. Wszechstronna edukacja, zajęcia pozalekcyjne i sportowe powinny przygotować je do dorosłości.

Ale jest to być może zła droga. Zwykłe rozmowy z dziećmi, czy zwierzenia dorosłych którzy doświadczyli tego rodzaju doskonałego wychowania, pokazują że to wolność a nie doskonałość mogą lepiej przygotować człowieka do dorosłego życia.

Podobną opinię wyraziła Julie Robinson, Education and Training Director of the Independent Association of Prep Schools (IAPS), w telefonicznej rozmowie z CBS News:

„[Rodzice] często wpadają w pułapkę  starając się robić jak najlepiej dla swoich dzieci, ze słusznych powodów, kształcą je w każdym calu, a to męczące dla wszystkich.”

Pani Robinson przekonuje, że niezbędne jest danie dziecku czasu do cichej refleksji. Nie oznacza to oczywiście przyzwolenia na bezmyślne oglądanie w telewizji przypadkowych programów, ale np. wspólne oglądanie serwisu informacyjnego i dzielenie się spostrzeżeniami.

Część rodziców, dbająca o to by ich dziecko nie przegapiło swojej szansy, może nieświadomie robić to zaspokajając w ten sposób własne niespełnione ambicje.

Dziecko już od najwcześniejszych lat musi uczyć się podejmować samodzielne decyzje. A te dotyczą także tego jak wykorzysta czas, który ma dyspozycji, w sytuacji kiedy nikt na nie nie patrzy i nie mówi: „powinieneś zrobić to…”. Naturalnie, niesie to ze sobą znaczące ryzyko. Młodzi ludzie nie pokierowani przez nikogo marnują swoje zdolności, gdyż być może nikt nie dał im żadnej wskazówki.

Jednakże, to co najważniejsze w dorosłym życiu to samodzielność. Więcej wolnego czasu zmusza do kreatywności, szukania własnej drogi, uczenia się na błędach.

Źródła:

http://www.cbsnews.com/news/kids-being-bored-prepares-for-adulthood-says-uk-education-head/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.