Przyszłość napędzana wodorem

Marka BMW ujawniła prototyp napędzanego ogniwami wodorowymi samochodu bazującego na przełomowym projekcie jakim okazał się i8. Nie ulega wątpliwości, że to kolejny pokaz niezwykłych możliwości inżynierów marki i tego, jak ma wyglądać przyszłość motoryzacji.

BMW dysponuje w swoim portfolio modelem napędzanym wodorem. To ujawniony w roku 2005 samochód oparty na tradycyjnej, benzynowej serii 7 (E65), jednak z dodaną opcją korzystania z wodoru. Podobnie wtedy jak i dziś celem okazało się otworzenie świata motoryzacji na nowe możliwości w sytuacji wyczerpujących się tradycyjnych źródeł energii.

Bazę dla ukazanego prototypu stanowi futurystyczne i8, jednak uwagę zwraca przeobrażony tył samochodu ze znacznie poprawionym potencjałem aerodynamicznym. Wszystko to ma jeszcze bardziej polepszyć wydajność i efektywność konstrukcji, której zasięg BMW określiło na 500 kilometrów.

Prototyp przyszłego i8 o napędzie wodorowym to jednostka znana z innego studyjnego BMW, tym razem z serii 5 o oznaczeniu GT FCEV, dysponująca mocą na poziomie 242 koni mechanicznych. Silnik ten został uplasowany w kriogenicznym zbiorniku pomiędzy przednią a tylną osią samochodu, gdzie zazwyczaj umieszcza się elektryczne baterie.

Seria „i” w palecie modeli oferowanych przez BMW to samochody o innowacyjnym charakterze odważnie prezentujące idee przyszłości, szczególnie pod względem stosowanego w nich napędu. Nie wiemy, czy prototyp ten przeobrazi się w osobny model znajdujący się w gamie obok miejskiego i3 oraz sportowego i8, czy też będzie stanowił jedną z opcji przy wyborze napędu i8. Ujawniono jednak, że ma on wyjechać na drogi na początku zbliżającej się dekady.

Źródło:

„BMW pushes hydrogen fuel cells further in the i8 concept vehicle”, designboom.com,  02.07.2015

Zdjęcie pochodzi z:

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.