Rozwój Północnej Afryki dzięki energii solarnej

Użycie energii odnawialnej w krajach saharyjskich do tej pory nie było zbyt popularne. Chociaż z racji specyficznego, w dużej mierze pustynnego klimatu, zwłaszcza energia słoneczna powinna mieć szerokie zastosowanie.

Tę szansę odkryło np. Maroko. W 2012 roku rząd ogłosił plan wedle którego do 2020 roku aż 42% energii ma być produkowana ze źródeł odnawialnych. Kraj ten skazany jest na razie na import źródeł energii, głównie paliw kopalnych: ropy, gazu i węgla. W sytuacji coraz tańszych w produkcji i użytkowaniu instalacji OZE, decyzja ta była oczywista.

Jednakże energia odnawialna to nie tylko ratunek dla budżetu. Jest to także szansa na zrównoważony rozwój poszczególnych regionów, zarówno w sferze poprawy warunków bytowych, jak i pobudzenia aktywności lokalnych społeczności.

Badania przeprowadzone przez organizacje pozarządowe: Germanwatch oraz
Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu, w oparciu o 16o MW elektrownię słoneczną w 100-tysięcznym mieście Ouarzazate. Pozytywne wnioski jakie zawarto w końcowym raporcie to m. in.: nowe miejsca pracy, szkolenia poprawiające konkurencyjność mieszkańców na rynku pracy, pośrednio także wzmocnienie więzi rodzinnych i społecznych oraz poprawa opieki zdrowotnej i upowszechnienie edukacji.

Do 2019 roku w tej okolicy mają powstać kolejne bloki elektrowni. Szacuje się, że będzie to największa elektrownia słoneczna na świecie zaopatrująca w prąd elektryczny 1,2 mln osób. Być może także z Europy.

Źródła:

http://www.euractiv.com/sections/development-policy/study-solar-thermal-power-promotes-social-development-north-africa

http://www.reo.pl/maroko-zamierza-rozwijac-oze

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.