Rzeczy, które osoby produktywne robią codziennie

Produktywność możemy uznać za stosunek ilości wytworzonych dóbr czy zrealizowanych planów, do ilości zasobów, które wykorzystujemy w trakcie ich realizacji. Można więc uznać, że nasza produktywność zależna jest od samopoczucia, stosunków społecznych, swobody działania, wiedzy, umiejętności, ale także warunków materialnych. Okazuje się jednak, że jesteśmy w stanie ćwiczyć i rozwijać te obszary naszej osobowości. Przedstawię pokrótce tylko kilka takich sposobów, które z pewnością większość z nas codziennie robi, a nie jest świadoma ich rozwojowego charakteru.

Czytanie

Czytanie jest jedną z najbardziej produktywnych rzeczy, które robimy. Trafne są słowa Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie”. Trudno nie zgodzić się z tym i wieloma innymi opiniami. Oczywiście nie jest tak, że każda lektura jest dla nas rozwojowa, ale poświęćmy godzinę dziennie na czytanie książki, e-booka czy czasopisma, a z pewnością na tym nie stracimy.

Sen

Aby nasz organizm mógł w pełni funkcjonować powinniśmy przesypiać średnio 8 godzin. Często jednak jest zupełnie inaczej, podziwiamy osoby, które mówią, że potrafią pracować równie wydajnie jak my, a nawet lepiej, po przespaniu niespełna 4 godzin. Okazuje się jednak, że rzutuje to na ich zdolność percepcji, koncentrację, pracę organizmu. Badania wykazują, że osoby śpiące regularnie po 8 godzin są mniej podatne na różnego rodzaju choroby, są bardziej wytrwałe, łatwiej przychodzi im koncentrowanie się na określonym zadaniu. Co więcej, wiemy, że nasz mózg jest w swojej szczytowej formie od 2 do 4 godzin po przebudzeniu i funkcjonuje dużo lepiej niż podczas pracy w nocy. Dlatego też lepiej jest wstać wcześniej niż, kłaść się spać później.

Jedzenie

Ile czasu i pieniędzy możemy zaoszczędzić, jak bardzo możemy rozwinąć swoją kreatywność przygotowując posiłki w domu, zamiast jeść na mieście? Oszczędzamy, ale także dbamy o nasze zdrowie, zamiast jeść coś niezdrowego na mieście. Zainwestujmy więc w książkę kucharską, i zacznijmy gotować sami lub z rodziną. Dobre samopoczucie i kontakt z rodziną z pewnością wpłynie na naszą produktywność w ciągu dnia.

Zagraceni?

Ubrania, kosmetyki, buty, pamiątki z wakacji, kolekcja gier wideo… Nic tak źle nie wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację niż bałagan wokół nas i nadmiar rzeczy niepotrzebnych piętrzących się w każdej szafce i na każdej półce. Poświęćmy jeden dzień na sprzątanie i wyrzucenie lub oddanie rzeczy niepotrzebnych. Stworzymy sobie w ten sposób miejsce czyste i „przejrzyste” sprzyjające pracy, warunki, które nie będą rozpraszały naszego umysłu.

Bez wiadomości

Postaraj się przez godzinę od pobudki nie włączać komputera, nie sprawdzać portali społecznościowych na smart fonie, nie włączać wiadomości w TV. W ten sposób zaczniesz dzień bezstresowo. Spokojnie zjesz śniadanie i zrobisz wszystko co masz do zrobienia przed wyjściem do pracy.

E-mail

Zastanawiasz się ile czasu zajmuje Ci codzienne odpowiadanie na maile? Istnieje pewien sposób na uwydatnienie tego zajęcia, zaoszczędzenie Twojego czasu, tym samym zwiększenie produktywności. Poświęć jedną godzinę dziennie, rano lub wieczorem na przeczytanie i odpisanie na wszystkie ważne maile, które dostałeś w ciągu dnia. Jest to jedna z tych czynności, które nie wymagają od Twojego umysłu 100% funkcjonalności.

Nauka i doświadczenie

Podobno nic tak nie uczy jak doświadczenie, więc rozmawiaj, dziel się doświadczeniem, ale także poświęcaj godzinę dziennie na samorozwój, ucz się czegoś nowego, co Twoim zdaniem przyda Ci się w przyszłości, lub co zawsze odkładałeś „na później”.

Źródło:

http://www.alltechflix.com/best-android-apps-for-productivity-2015/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.