Czy aby zrobić karierę konieczne są studia?

Mówi się, że kilka lat temu zaistniała w Polsce moda na studiowanie, która nie opuściła nas do tej pory. Dziś zdecydowana większość maturzystów decyduje się na kontynuowanie nauki w szkole wyższej. Niewielu postanawia zakończyć swoją edukację na tym etapie i po maturze podjąć pracę. Czy w obu przypadkach szanse na zrobienie kariery są wyrównane?

Kariera kojarzy się z awansem, z zajmowaniem poważnego i prestiżowego stanowiska, z wysoką pozycją społeczną, a co za tym wszystkim idzie – z szacunkiem. Jeszcze kilka lat temu uważano, że studia i zdobycie wyższego wykształcenia jest gwarantem sukcesu zawodowego. Dziś jednak, kiedy na studia decyduje się prawie każdy i prawie każdy się na nie dostaje, można powiedzieć, że oprócz solidnego wykształcenia, choć i z tym różnie bywa, nie dają nam one żadnej gwarancji.

Coraz częściej bywa tak, że osoby, które ze studiów zrezygnowały, mają większe szanse na rozwój zawodowy. Potencjalny pracodawca zazwyczaj stawia na doświadczenie. Młody pracownik, który rozpoczął drogę zawodową tuż po maturze, takie doświadczenie ma. Dodatkowo może on brać udział w różnych kursach i szkoleniach, co toruje mu drogę do awansu.

Ciężko więc stwierdzić, kto ma przewagę na rynku pracy. Jedno jest pewne – jeśli ktoś decyduje się na studia tylko dlatego, że wszyscy na nie idą, nie postępuje mądrze i za kilka lat zapewne będzie tego żałował.

Źródło: Opracowanie własne

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.