Emigracja – alternatywa czy konieczność?

W Polsce na temat emigrantów panują skrajne opinie. Jedni widzą w nich odwagę, podziwiają za to, że potrafili zaryzykować i wyjechali z kraju z nadzieją na lepsze życie. Inni natomiast uważają, że są to ludzie niewdzięczni, wyedukowani przez polskie państwo i zamiast „spłacić dług”, pracując i płacąc tu podatki, wyjeżdżają za łatwym pieniądzem. Jednak czy temat emigracji faktycznie jest tak czarno-biały?

Okazuje się, że już co drugi uczeń, który kształci się w zawodach kucharza, budowlańca, mechanika czy fryzjerki, jeszcze przed skończeniem szkoły podejmuje decyzję o wyjeździe z kraju. Są to dziedziny, w których wskaźnik bezrobocia jest wyjątkowo wysoki, a młodzi ludzie, aby pracować w swoim zawodzie są gotowi podjąć ryzyko emigracji.

Oczywistym powodem wyjazdu jest możliwość otrzymywania wyższej pensji. Polak na emigracji statystycznie zarabia trzy razy więcej niż zarobiłby na tym samym stanowisku w Polsce. Jednak pieniądze nie są jedynym elementem decydującym. Wiele osób wyjeżdża, ponieważ życie za granicą jest spokojniejsze i pewniejsze. Korzystne pakiety socjalne, rozwinięta służba zdrowia, brak biurokracji – to tylko niektóre zalety, których zdaniem wielu Polsce brak.

Ostatnimi czasy wiele mówi się na temat wprowadzenia warunków, które miałyby sprawić, że emigranci wrócą do Polski, a Ci którzy planowali wyjechać, zdecydują się zostać. Jak na razie nie pojawiły się żadne konkretne projekty, co pozwala myśleć, że chodzi tylko o czcze obietnice wyborcze. Jak jest naprawdę, okaże się w październiku…

Źródło:

http://www.fise.org.pl/x/411638

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.