Najbardziej znana hybryda świata już wkrótce w nowej odsłonie

Toyota Prius będąca najchętniej nabywaną hybrydą świata, już w najbliższych miesiącach ma zostać zaprezentowana w zupełnie nowej odsłonie. Wszystko to w odpowiedzi na drastycznie spadającą sprzedaż, szczególnie w Stanach Zjednoczonych będących jednym z rynków docelowych dla tego modelu.

Prius debiutował w roku 1997 na rodzimym rynku japońskim, trzy lata później zawitał w salonach Toyoty na całym świecie, zaś aktualna wersja stanowiąca trzecią już generację pojawiła się w roku 2009. W realiach współczesnej motoryzacji w której cykl życia modelu bez faceliftngu wynosi około 3 lat, jest to dla Priusa odpowiedni czas na gruntowne zmiany. W sprzedaży w ostatnich miesiącach nie pomagała też niższa cena paliwa oraz aktualne trendy kierujące klientów po modele z wyższych segmentów takich jak SUV, crossover, a w Stanach Zjednoczonych także pickup.

Toyota chce więc ponownie zawalczyć o klientów, szczególnie amerykańskich oraz japońskich. W tym celu pomóc ma przede wszystkim wydłużenie modelu, większa moc jednostki napędowej oraz poprawiona ekonomia. Zmiany mechaniczne mają bazować na uaktualnionej wersji znanej platformy napędowej Toyota Hybrid Synergy Drive System, której łączna moc ma tym razem opiewać na 150 koni mechanicznych (wcześniej 136). Auto w przeszłości było też krytykowane za zbyt małą ilość nowoczesnych i przełomowych nowinek technicznych będących do dyspozycji kierowcy, co Toyota obiecuje zmienić w nowej generacji. Pojawić mają się też nowocześniejsze materiały, a za przekazywanie napędu ponownie ma odpowiadać skrzynia CVT.

Do października 2014 sprzedaż wszystkich wersji Priusa na świecie opiewała na ponad 3 miliony egzemplarzy. W naszym kraju po hybrydę tę sięgnęło około tysiąca nabywców, jednak w Polsce klienci chętnie nabywają też inne modele Toyoty takie jak Auris, również dostępny z hybrydowym napędem.

Źródło:
„Toyota prepares to unveil new Prius in hopes of reversing sales slump”, nbcnews.com, 19.08.2015

Zdjęcie pochodzi z:
flickr.com/photos/toyota-europe/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.