Ryzykowna rozmowa, czyli prośba o podwyżkę

Jesteś sfrustrowany? Uważasz, że Twoja wartość rynkowa jest wyższa od Twoich zarobków? Czas na rozmowę, która budzi mieszane uczucia, w każdym, kto się na nią decyduje. Prosząc o podwyżkę z jednej strony jest w nas nadzieja, bo przecież jesteśmy przekonani o tym, że zasłużyliśmy na wyższą stawkę, z drugiej jednak, zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele czynników może wpłynąć na to, że spotkamy się z odmową.

Dlatego decydując się na poruszenie tematu podwyżki na rozmowie z szefem, należy pamiętać o kilku elementach, które być może uchronią nas przed rozczarowaniem. Po pierwsze należy przeanalizować czy w ostatnim czasie faktycznie dawałeś z siebie 100 %. Jeśli tak nie było, to szef uzna Twoją prośbę za niepoważną. Nie tylko nie zgodzi się na podwyżkę, ale także zmieni swoje zdanie o Tobie jako pracowniku. Przyjrzyj się swoim dokonaniom zawodowym i spróbuj obiektywnie ocenić, na jakim poziomie są Twoje wyniki. Przypomnij o swoich osiągnięciach na rozmowie i nie zachowuj się tak, jakby podwyżka Ci się należała. Twoja postawa nie może być roszczeniowa. Niech liczby mówią za siebie. Ważnym, jeżeli nie najważniejszym czynnikiem jest wyczucie czasu. Nie proś o wyższą stawkę, kiedy firma jest w słabszej kondycji. Jeśli w każdym dziale dokonywane są cięcia, poruszając temat podwyżki na pewno nie osiągniesz celu.

Kiedy uda nam się przekonać szefa, że powinniśmy zarabiać więcej i wreszcie padnie najważniejsze pytanie : „ile?”, zapytajmy, co może zaproponować firma. Podając swoją propozycję jako pierwsi, ustalamy górną granicę. Może okazać się, że nasze umiejętności zostaną wycenione lepiej niż się spodziewaliśmy i propozycja przełożonego będzie lepsza od naszej.

Mimo, że rozmowa o podwyżce większości wydaje się bardzo stresująca, jeśli mamy pewność tego, że zarabiamy mniej niż powinniśmy, należy walczyć o swoje. Często mówi się o tym, że jeśli spotkamy się z odmową, może mieć to swoje dalsze konsekwencje; napięte relacje z przełożonym, bycie pomijanym przy awansach i osobista frustracja.  Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Źródło:

http://www.theguardian.com/careers/careers-blog/how-to-ask-pay-rise

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.