Walka z dengą poprzez sterylizację komarów

Choroby przenoszone przez owady są olbrzymim problemem w krajach obszaru międzyzwrotnikowego, po pierwsze z racji sprzyjającego insektom klimatu, po drugie z powodu niskiego poziomu rozwoju gospodarczego i słabej opieki medycznej w większości państw tej strefy.

Można walczyć z poszczególnymi populacjami owadów, ale przynosi to niewielkie skutki. Lepszym sposobem okazuje się być inżynieria genetyczna i ingerowanie w proces reprodukcji tych zwierząt. Masowa produkcja wysterylizowanych owadów wpływa na to, że naturalną koleją rzeczy łączą się w pary z osobnikami „zdrowymi”, przez co te umierają bezpotomnie. Takie zabiegi redukują populacje owadów o ok. 90%.

W ostatnich latach liderem w tej dziedzinie zostały Chiny. Wzrost liczy zachorowań na dengę zmusił ten kraj do budowy największej na świecie fabryki komarów, która znajduje się w Kantonie, w prowincji Guangdong, a jej wydajność to około milion osobników tygodniowo.

Źródło:

http://en.people.cn/n/2015/0731/c90000-8929105.html

Źródło zdjęcia:

flickr.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.