Zbudować mózg w imię nauki

Badania na ludziach i zwierzętach wzbudzają wiele kontrowersji i wiążą się ze sprzeciwem społeczeństwa. Z jednej strony takie testy mogą wpłynąć niekorzystnie na organizm, z drugiej być może w przyszłości uda się wyeliminować jakiś negatywny czynnik chorobotwórczy, znaleźć lek na nieuleczalną chorobę.

Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio przestawili na sympozjum badań wojskowych Departamentu Obrony niezwykle badania. W warunkach laboratoryjnych udało im się stworzyć niemal w pełni uformowany ludzki mózg. Organ jest wielkości gumki od ołówka, co odpowiada rozmiarowi mózgu 5 tygodniowego płodu. Posiada 99% genów obecnych w mózgu płodu, prymitywny rdzeń kręgowy, wykształca się nawet w fazie początkowej „oko”.

Zbudować mózg

Organ przez 12 tygodni był hodowany w specjalistycznym środowisku, dopiero po tym czasie osiągnął rozmiar i zdolność 5 tygodniowego mózgu płodu. Aby zbudować replikę mózgu zespół pobrał komórki skóry dorosłej osoby. Przekształcono komórki macierzyste, tak żeby odpowiednio zaprogramowane mogły zostać umieszczone w tkance. Sztucznie stworzone komórki macierzyste rozwinięto, by pasowały do różnych typów komórek i sygnalizacji obwodu mózgu. Szczegółowe informacje na temat procesu hodowli są poufne, ponieważ badacze chronią patent w tajemnicy.

Naukowcy chcą by mózg mógł się rozwinąć dalej, ale żeby było to możliwe potrzebna jest sieć naczyń krwionośnych. Zespół zastanawia się nad „podłączeniem” mózgu do sztucznego serca.

brain-copy_3411947b

Pokonać chorobę

Sam proces hodowli mózgu w warunkach laboratoryjnych, nie ma na celu wyłącznie poczynienia postępu w nauce. Nie chodzi o budowę sztucznego organu, ale o walkę z chorobami neurologicznymi, takimi jak Alzheimer, Parkinson. Jednak badania mogą być przełomowe nie tylko dla takich chorób, zespół twierdzi, że technika może zrewolucjonizować medycynę spersonalizowaną.

Rene Anand z Ohio State University mówi:

“Jeśli masz chorobą dziedziczną, na przykład, możesz dać nam próbkę komórek skóry, możemy zrobić mózg, a następnie zapytać, co się dzieje. Można również zbadać wpływ różnych toksyn środowiskowych na rosnący mózg. Możemy spojrzeć na ekspresję genu w każdym genomie człowieka, na każdym etapie procesu rozwoju i zobaczyć, jak zmienia się pod wpływem różnych toksyn. Może wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jest to dla ciebie niezdrowe.”

Nie pierwszy taki mózg

Organ wychodowany w warunkach laboratoryjnych nie jest pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie. Przez zespołem z Ohio byli naukowcy z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk. W 2013 roku badacze potwierdzili, że wyhodowali mózg odpowiadający 9 tygodniowemu mózgowi płodu, organ był niezdolny do myślenia.

Wątpliwości etyczne

Mimo wielkiego odkrycia i przełomu naukowego, wiele ekspertów jest sceptycznych. Pojawiają się pytania czy takie badania są moralne? Czy mózg ma zdolność do myślenia? Czy coś czuje? Anand wyjaśnia:

„Nie mamy żadnych bodźców sensorycznych z wejściem na mózg. Ten mózg nie jest w żaden sposób zdolny do myślenia. Próbujemy rozwiązać złożone problemy chorób mózgu, które powodują ogromny ból i cierpienie. Moc tego modelu mózgu wróży dobrze dla zdrowia ludzkiego, ponieważ daje nam lepsze i bardziej odpowiednie opcje do testowania i rozwijania metod terapeutycznych innych niż gryzonie.”

Źródła:

http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/11811044/Nearly-fully-formed-human-brain-grown-in-laboratory.html

http://www.huffingtonpost.com/entry/lab-grown-brain_55d39c50e4b07addcb447156

http://www.theguardian.com/science/2015/aug/18/first-almost-fully-formed-human-brain-grown-in-lab-researchers-claim

Zdjęcia:

http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/11811044/Nearly-fully-formed-human-brain-grown-in-laboratory.html

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.