Anglia w obliczu starzejącego się społeczeństwa

Niemal każde państwo zmaga się z niskim przyrostem naturalnym, starzejącym się społeczeństwem, słabnącą ekonomią. Głównie widziane są negatywne skutki tego zjawiska. Może nadszedł czas na rozważenie pozytywów? Choć zapewne dla wielu osób, pytanie to może się wydawać irracjonalne.

Jednym wśród wielu państw posiadającym starzejące się społeczeństwo jest Wielka Brytania. Liczba osób powyżej 65. roku życia, wzrośnie w przeciągu kolejnych 20 lat o 60%. Stephen Clarke z Instytutu Legatum, międzynarodowego think tanku, oświadczył, iż taki stan rzeczy równocześnie niesie ze sobą wiele negatywnych oddziaływań jak i pozytywnych. Clarke oznajmił, iż można zobaczyć zalety starzejącego się społeczeństwa w trzech dziecinach. Jest to ekonomia, polityka oraz opieka zdrowotna. Rozważając walory tej sytuacji w ekonomi, jak sam podkreśla jest to dość proste do wytłumaczenia. Otóż, w społeczeństwie można zauważyć, iż grupa pracujących dorosłych, która wspiera dorosłe społeczeństwo jest niewielka. Rozwiązaniem tego, może być zmiana „technologii oraz wyzwań w praktykę zawodową”, co sprawi, iż więcej osób zacznie pracować dłużej i nie będą oni zależni od państwa. Jeśli chodzi o zmiany w polityce dokonałyby się głównie w sposobie głosowania. Podczas ostatnich wyborów wzięło udział 43% osób w wieku pomiędzy 18-24, a 78% powyżej 65. roku życia. W społeczeństwie, potrzeby młodych osób są wypierane przez wymagania starszych. Ponadto OECD jest większy na osobę w podeszłym wieku niż na dziecko. Rozważając statystki wyborów wynika z nich, iż to starsze osoby kreują scenę polityczną oraz są aktywną grupą ideologiczną. Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną to w starzejącym się społeczeństwie wydatki znacznie wzrastają. Aby rozwiązać ten problem, należałby mądrzej używać technologii, lepiej zagospodarować planowanie finansów oraz stworzyć lepsze publiczne zasady.

Clarke podkreśla :

Jeśli zmiany te mogłyby zajść, starzejące się społeczeństwo nie wyglądałoby tak, iż wiele osób byłoby uzależnione od państwa, tylko liczba pracujących obywateli wzrosłaby a to z kolei dałoby więcej możliwości biznesowych.

Jednakże wprowadzenie takich zmian jest niezwykle trudne.

Źródło :

http://www.mercatornet.com/demography/view/the-challenges-of-an-ageing-nation/17202

Zdjęcie pochodzi z :

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2153872/Queens-Diamond-Jubilee-Britain-turns-red-white-blue-days-celebrations.html

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.