Europa a kryzys migracyjny

Po zamachach w Paryżu francuski premier Manuel Valls zaapelował do Europy, aby niezwłocznie zatrzymać napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu: „Nie możemy przyjąć do Europy więcej uchodźców – to niemożliwe”. Socjalistyczny polityk jest zdania, że kontrola europejskich granic ma decydujący wpływ na los Unii Europejskiej.

Valls powoływał się na ustalenia śledczych, jakoby co najmniej dwóch terrorystów, którzy dokonali ataków 13 listopada przybyło do Europy Zachodniej przez Grecję i Serbię, udając uchodźców. Według Vallsa zamiast pozwalać na niekontrolowany napływ tysięcy uchodźców Europa wraz z państwami sąsiadującymi z Syrią powinna zastanowić się, jak znaleźć miejsce dla większej liczby Syryjczyków w krajach ościennych.

W rozmowach z zagranicznymi gazetami Valls postulował, by Europa ustaliła w końcu zasady wymiany danych osobowych podróżnych i podjęła kroki ku ostrzejszej kontroli handlu bronią. Jego zdaniem nie powiodło się to do tej pory ze względu na sprzeciw z Berlina. Valls starał się jednak unikać otwartej krytyki Angeli Merkel.

Wcześniej prawie wszystkie francuskie partie krytykowały Berlin, który swoim otwarciem granic przyciągnął do Europy jeszcze więcej uchodźców. Valls zwracał również uwagę, że sytuacja może się pogorszyć wraz z nadejściem zimy – przede wszystkim na Bałkanach.

Przyszłość strefy Schengen

Agencja Reutera podaje, że Angela Merkel podkreśliła znaczenie kontrowersyjnego planu redystrybucji po krajach europejskich osób ubiegających się o azyl na podstawie kwot. Według kanclerz Niemiec przyszłość strefy Schengen zależeć będzie od systemu relokacji.

Przemawiając podczas debaty na temat ataków w Paryżu zorganizowanej przez Parlament Europejski Jean-Claude Juncker powiedział, że wizja Schengen wymaga weryfikacji, ponieważ system jest częściowo uśpiony, jednak ci, którzy wierzą w Europę, jej wartości, zasady i wolność muszą tchnąć nowe życie w strefę Schengen.

Tymczasem państwa bałkańskie wprowadziły regulacje wywołujące sprzeciw obrońców praw człowieka. Macedonia i Chorwacja nałożyły nowe ograniczenia graniczne, umożliwiające przedostanie się na terytorium ich krajów tylko osobom uciekającym z krajów dotkniętych wojną. Setki imigrantów zatrzymanych na granicy grecko-macedońskiej w proteście zaszyły swoje usta.

Źródła: www.sueddeutsche.de, Valls: Europa muss Grenzen schließen, 2015.

www.bbc.com, Migrant crisis: „EU cannot take any more refugees”, 2015.

Zdjęcie pochodzi z : www.flickr.com/photos/grantmac/3081657895

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.