Plecak odrzutowy. Test nad rzeką Hudson w Nowym Jorku

3 listopada David Mayman przy pomocy plecaka odrzutowego wzniósł się nad rzeką Hudson (Nowy Jork), okrążył trzy razy Statuę Wolności, po czym bezpiecznie wylądował na łodzi.

David Mayman jest australijskim przedsiębiorcą, który przez ostatnie dziesięć lat próbował  zbudować prototyp urządzenia latającego dla człowieka. W projekcie pomagał również Nelson Tyler, hollywoodzki  wynalazca, który zajmował się systemami kamer śmigłowców i inną technologiom potrzebnej przy kręceniu filmów. Trzy z jego projektów przyniosły mu Nagrodę Akademii Filmowej – Oskara.

Konstrukcja Maymana i Tylera to lekki plecak odrzutowy, nazwany JB-9, który można spokojnie zmieścić do bagażnika samochodu. Mimo tego, że jest niewielkich rozmiarów, to może wznieść człowieka na wysokość 10000 stóp (czyli ponad 3000 metrów) oraz rozwinąć prędkość do 63 mil na godzinę (102 km/h).

Urządzenia można używać przez około dziesięć minut, później wymaga zatankowania. Mayman miał wystarczająco dużo czasu, żeby wykonać kilka manewrów, aby pokazać możliwości sprzętu. Był to pierwszy publiczny lot plecaka odrzutowego JB-9.

„Przetestowałem kilka różnych manewrów, jak zatrzymanie, opadanie. Również zasalutowałem Statule Wolności” – Mayman powiedział Live Science.

   Plecak odrzutowy sprawdził się podczas testu. Mayman stwierdził, że urządzenie ma dobre przyśpieszenie i jest stabilne. Pomimo, że JB-9 działa dobrze, zespół już ogłosił, że pracuje nad wersją JB-10. Ma mieć możliwość przyśpieszenie do 160 km/h. W przypadku takiej prędkości będzie potrzebny lepszy system bezpieczeństwa. Zespół Jetpack Aviators pracuje nad systemem, w którym pojawią się balony i spadochron, które zostaną użyte, jeśli pilot zacznie tracić wysokość.

W tym momencie jedynie David Mayman może obsługiwać plecak odrzutowy, ale ma się to zmienić, ponieważ firma przygotowuje symulator, dzięki któremu będzie mogła wytrenować innych pilotów.

Plecak odrzutowy może być wykorzystany przez wojsko do transportu żołnierzy na odległe obszary, jak i zainteresowane jest nim Hollywood. Niestety, przeciętny człowiek nie będzie mógł kupić urządzenia w najbliższym czasie, ale firma zapowiedziała, że pragnie stworzyć zautomatyzowany, stabilny plecak odrzutowy, do którego nie będzie potrzebne żadne przeszkolenie. Taki produkt będzie mógł trafić w ręce każdego.

Źródło i zdjęcie:

„Jetpack Pilot Soars Over NYC’s Hudson River, Salutes Lady Liberty”, http://www.livescience.com/ (09.11.2015)

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.