Poczuj wirtualną rzeczywistość na własnej skórze

Czy podróż do świata gier wirtualnych może być jeszcze bardziej ekscytująca? Meksykańska firma Vivoxie na tegorocznych niemieckich targach Gamescom potwierdziła, że owszem. Zaprezentowała Power Claw, rękawice pobudzające receptory skóry. W ten sposób możliwe jest odczuwanie różnych bodźców z cyberświata.

Receptory pobudzane są w odpowiedni sposób przez czujniki, zlokalizowane na palcach wskazujących, środkowych oraz kciukach. Można przy ich pomocy poczuć zimno, ciepło, wibrację oraz szorstkość dotykanej powierzchni. Tworzą zestaw z cyberokularami, pozwalający całkowicie zanurzyć się w wirtualnej przestrzeni.

gloveforsensVivoxie stworzyła dwie wersje demonstracyjne. W jednej z nich gracz wkracza do wnętrza budynku, gdzie musi wykonać szereg zadań, np. miota błyskawicami, rzuca kulami ognia, otwiera drzwi windy. Użytkownik czuje też, jak marzną jego dłonie, kiedy podnosi kawałki lodu.

Obecnie pomysł jest rozwijany w przemyśle rozrywkowym. Gadżet ten może mieć jednak wiele innych zastosowań, np. w edukacji, medycynie lub inżynierii. Programista Power Claw wierzy, że w przyszłości rękawice będą mogły być wykorzystywane w leczeniu pacjentów na odległość.

Lekarz będzie mógł poczuć temperaturę pacjenta. Nie ma znaczenia, czy pacjent jest tysiące kilometrów od niego; będzie mógł go dotknąć i zdiagnozować – komentuje Souza, programista Vivoxie.

2-gloveforsensNa chwilę obecną urządzenie dysponuje ograniczonym zasilaniem. Rękawice pochłaniają zbyt dużo energii, zwłaszcza podczas dotykania obiektów o skrajnie różnych temperaturach. Z tego względu nie mogą być jeszcze używane bezprzewodowo.

Projekt będzie doskonalony w przyszłości. Być może jego zastosowanie w medycynie także okaże się nieocenione. Tymczasem gracze już od przyszłego roku będą mogli poczuć wirtualną rzeczywistość na własnej skórze.

Źródła oraz zdjęcia:

http://phys.org/news/2015-11-glove-cold-virtual-reality-apps.html
http://vpnerds.de [dostęp 11.11.2015]

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.