Tensor Flow – kolejny przełom w sztucznej inteligencji od Google

Niezależnie od tego, czy starasz się przetłumaczyć coś na inny język, transkrybować słowo mówione na tekst czy przejrzeć tysiące zapisanych zdjęć, aby znaleźć to idealne, Google zbudował „mądrzejszą” sztuczną inteligencję, by ci pomóc. Nowy system Google nazwany „Tensor Flow” jest rdzeniem wielu centralnych funkcji Google, począwszy od „smart replay”, które podpowiada adresy e-mail, aż do rozpoznawania mowy.

„„Tensor Flow” jest szybszy, inteligentniejszy i elastyczniejszy od starego systemu, dzięki czemu o wiele lepiej dostosowuje się do nowych produktów i badań” – ogłosił przedstawiciel firmy na blogu Google.

Narzędzie z pewnością będzie interesujące dla miłośników sztucznej inteligencji i naukowców.

„Tensor Flow jest pierwszą poważną implementacją Framework dla „głębokiego uczenia”, wspieraną przez doświadczony i zdolny zespół” – powiedział Andrej Karpathy, doktorant na Uniwersytecie Stanford, który zajmuje się maszynami uczącymi.

„Głęboka nauka” (deep learning) to koncepcja w sztucznej inteligencji, która oznacza, że komputery mogą nauczyć się abstrakcyjnych pojęć. Z tego typu pojęciami łatwo radzą sobie ludzie, maszyny natomiast napotykają szereg problemów. Na przykład, człowiek może rozpoznać Taj Mahal na zdjęciu bez dokładnego analizowania obrazu. Ludzie nie potrzebują informacji o tym, że nie jest to słoń czy inny monument. Komputer natomiast ma dużo problemów z takich zadaniem. Komputer identyfikujący Taj Mahal musi najpierw przeanalizować wszystkie zdjęcia, do których ma dostęp i dopiero dopasować odpowiednie.

„Jest jeszcze gorzej, kiedy spróbujesz użyć komputera do rozpoznania działań.” – powiedział Aaron Courville, profesor na wydziale informatyki Uniwersytetu w Montrealu. – „Człowiek w jednej chwili może zobaczyć, że osoba podąża ulicą i wywnioskować, dokąd ta osoba może zmierzać lub po co. Komputer natomiast może jedynie ograniczyć się do stwierdzenia, w którą stronę idzie człowiek, nic więcej – na razie”.

Według Aaron Courville  Tensor Flow upraszcza wiele badań i pozwala naukowcom w łatwiejszy sposób budować swoje systemu uczenia maszynowego. Tensor Flow to zestaw narzędzi albo biblioteka, która pomaga budować to wszystko szybciej i efektywniej.

Wszystko zaczyna się od sieci neuronowej, koncepcji, która sięga początków informatyki. Najprostsza sieć neuronowa składa się z trzech warstw: wejścia, przetwarzania, wyjścia. Każda warstwa składa się z węzłów, które są połączone ze wszystkimi węzłami następnej warstwy.

Sieci neuronowe zaprojektowane są w taki sposób, żeby uczyły się poprzez wzmacnianie powiązań pomiędzy określonymi węzłami. Gdy sieć neuronowa ma się czegoś nauczyć, np. kształtu liter, wtedy węzły wysyłają sygnał wejściowy dla warstwy przetwarzania, która z kolei wysyła sygnał wyjścia. Jeśli sygnał jest prawidłowy, połączenie staje się silniejsze. Próg aktywacji jest tym niższy, im silniejsze jest połączenie, tym samym prawdopodobieństwo włączenia danego neuronu się zwiększa. Jest to podobne do działania mózgu człowieka albo zwierząt.

Wyszukiwarka może zrobić coś podobnego poprzez śledzenie działań użytkownika. W Tensor Flow połączenia pomiędzy węzłami są zapisywane za pomocą macierzy liczb. Macierzą mogą być jedno-, dwu-, lub wielowymiarowe zestawy liczb. Pozwala to na, o wiele bardziej, skomplikowane przetwarzanie, ponieważ każde połączenie zawiera kilka rzeczy, które mogą być zmierzone. Dla przykładu, zamiast tylko kodowania ciemne-jasne na pikselu, może również kodować kolor i jego intensywność.

Firma Google została zainspirowana systemem „Theano” stworzonym na Uniwersytecie w Montrealu. Tensor Flow jest poprawiony i unowocześniony, naprawione jest w nim wiele błędów, które posiadał oryginał.

Według Google system będzie działał na każdym komputerze czy smartphonie i zużywał niewiele energii. Jednak najlepszą kompatybilność uzyska na komputerach używanymi przez graczy (ze względu na bardzo dobre procesory graficzne).

Narzędzie ma być elastyczne. Można go zastosować przy każdym rodzaju głębokiego uczenia: rozpoznawania obrazów, tłumaczenia maszynowego czy analizy nastrojów.

Firma Google ogłosiła również, że Tensor Flow ma „otwarty kod”, czyli każdy będzie mógł z niego korzystać, oraz tworzyć nowe elementy, które będę rozwiązywać kolejne problemy. Każdy może odwiedzić stronę Tensor Flow:  http://www.tensorflow.org/

Źródło:

“Google’s New AI System Could Be ‚Machine Learning’ Breakthrough”, http://www.livescience.com/ (16.11.2015)

http://www.tensorflow.org/ (16.11.2015)

Zdjęcie:

http://tvnewsroom.org/newslines/science/google-tensorflow-open-source-machine-learning-17764/ (16.11.2015)

Share Button

Powiązane wiadomości

Jedna odpowiedź

Napisz odpowiedź
  1. egrg
    Lut 28, 2017 - 07:42 PM

    bzdura, ani to wygodne, ani jakies zbytnio inteligentniejsze. po prostu zwykla siec tyle, ze z automatycznym dobieraniem parametrow. nawet nie za bardzo wygladu sieci bo wszystkie sieci sa takie same.

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.