Afryka – trudna przyszłość mieszkańców

Dyrektor Instytutu Demografii w Moskwie, Anatoly Vishnevsky, uważa, że trendy demograficzne – a przede wszystkim wskaźnik bezrobotnych mężczyzn w krajach trzeciego świata – wskazują, że to właśnie Afryka stanie się wkrótce kolejnym kontynentem, na którym może pojawić się problem terroryzmu.

Badacz zauważa, że już od lat 50. ubiegłego wieku demografowie ostrzegali przed tzw. „ludzkim tsunami”. Wtedy to dostrzeżono niebezpieczeństwo leżące w szybkim wzroście populacji oraz tym, że zdecydowana większość ludności żyje w ubogich krajach trzeciego świata. To właśnie tam mieszka obecnie 2 miliardy mężczyzn, z czego 1,6 miliarda jest w wieku między 5 a 50 lat. Wydaje się, że powinni oni być wsparciem dla ekonomii, podczas gdy większość z nich pozostaje bezrobotna.

[Tweet „Już od lat 50. XX wieku demografowie ostrzegali przed tzw. „ludzkim tsunami”.]

Liczba ta robi wrażenie głównie dlatego, że ludność w Afryce wielokrotnie była i wciąż jest narażona na śmiertelne choroby, takie jak choćby AIDS – które, wbrew prognozom, nie spowodowały spadku wskaźnika urodzeń. Oznacza to, że wkrótce w krajach afrykańskich może pojawić się nowe źródło napięć, wynikające z rozgoryczenia młodych mężczyzn. Istnieje ryzyko, że ich niezadowolenie znajdzie ujście właśnie w terroryzmie i przemocy, w których będą szukać sposobów na realizację swoich celów.

Analiza rosyjskiego demografa jest niezwykle ważna z wielu powodów. Najważniejszym z nich może jednak okazać się jego skupienie na istocie problemu – czyli drodze od ideologii terrorystów do powodów, dla których ludzie z konkretnych części świata decydują się na przyłączenie do tego rodzaju ugrupowań.

Istotnie, trudno obarczać winą za terroryzm tylko demografię czy tym bardziej go w ten sposób tłumaczyć. Pozostaje mieć nadzieję, że kraje, które same były doświadczane przez terroryzm, nie popełnią tego samego błędu, a ich wcześniejsze porażki posłużą zapobieganiu lub chociaż ograniczeniu wzrostu terroryzmu w krajach trzeciego świata. Każdą słabość można uczynić swoją siłą – oby Afryka stała się tego dowodem.

Źródło:

Photo credit: Jack Zalium, Flickr.

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.