Prototyp tech-tatuaży, czyli inteligentnych ozdób ciała

Tech-tatuaże. Farba przewodząca prąd, kilka mikrokontrolerów, czujników, diod LED. Czy już za niedługo będziemy ozdabiać nimi ciało? Chaotic Moon wymienia ich zastosowanie w szpitalach, podczas uprawiania sportu czy dokonywaniu płatności. Prace nad prototypem trwają. Czy rozwiązanie się przyjmie?

Jak to działa? Najprościej wyobrazić sobie tatuaż, wykonany ze specjalnej farby przewodzącej prąd. Na skórze umieszczane są biosensory oraz mikrokontrolery, które odbierają, przechowują oraz wysyłają informacje. Na tatuażu znajdują się także diody LEDowe świecące w ciemności.

Tech-tatuaże mogą być wykorzystywane tuż po operacji – potrafią monitorować nasze tętno, temperaturę ciała, ciśnienie krwi. Ben Lamm, szef Chaotic Moon, opisuje je również jako wygodne rozwiązanie dla sportowców. Zamiast opasek sportowych, można korzystać z tatuażu, umieszczonego w dowolnym miejscu.

Mikrokontrolery mogą się różnić. Start-up przekonuje, że za pomocą tatuażu będzie możliwe dokonanie płatności w podobny sposób do Apple Pay.

Poprzez umieszczenie mikrokontrolera, przechowującego bezpiecznie dane, płatność byłaby możliwa kiedy użytkownik wykona określony gest lub za pomocą odcisku palca na urządzeniu płatniczym – wyjaśnia w mailu Lamm.

Na tym etapie tatuaż musi być wykonany ręcznie. Firma pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby umieszczać je tak jak inne, współczesne tatuaże – przyklejając do ramienia i polewając odrobiną ciepłej wody. W przyszłości start-up chciałby je sprzedawać hurtowo. Z pewnością mogliby na tym skorzystać sportowcy, używając ich tuż przed np. maratonem. Również w przypadku choroby tatuaż zapewniałby stały dostęp do informacji o temperaturze lub ciśnieniu krwi.

Pomysł zaprezentowany przez Chaotic Moon to dopiero prototyp. Pozostaje wciąż kwestia, czy tatuaże się przyjmą? Czy będziemy chcieli przyozdabiać ciało tego typu gadżetami? Być może już niedługo się o tym przekonamy.

Źródła:
http://motherboard.vice.com/read/tech-tats-are-temporary-tattoos-for-the-casual-biohacker [dostęp 27.11.2015]
http://www.chaoticmoon.com/chaos-theory/tech-tats/ [dostęp 27.11.2015]

Zdjęcia, filmy: http://www.chaoticmoon.com/ [dostęp 27.11.2015]

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.