Roboty uczą się w taki sam sposób jak dzieci

Nie jest już żadną nowością, że żyjemy w coraz bardziej zrobotyzowanym świecie. Maszynom koduje się różne algorytmy, programuje by zachowywały się w przewidywalny dla nas sposób, bez niespodzianek. Co będzie, gdy roboty posiądą umiejętność szybkiego uczenia się i przyswajania wiedzy tak jak dzieci?

Zespół naukowców i inżynierów z Waszyngtonu pracuje nad androidami, które mają zachowywać się jak dzieci i tak też są traktowane. Badacze starają się łączyć naukę z zabawą przy pracy z robotami. Chcą nauczyć maszyny przyswajania pewnych zachowań poprzez obserwację, naśladowanie i późniejsze powielanie działań, tak jak odbywa się to w przypadku maluchów imitujących swoich rodziców.

Naukowcy mają nadzieję, że androidy będą w stanie przyswajać wiedzę w taki sposób jak dzieci. Choć maluchy wynoszą wiele z obserwowania swoich rodziców, to nie są tylko naśladowcami. Zanim dziecko skończy 18 miesięcy może już zazwyczaj wyciągać własne wnioski.

„Tajemnicą dzieci jest to, że rodzą się niedojrzałe, ale z wielkim darem do elastycznej nauki poprzez obserwację i naśladowanie.” – informuje psycholog Andrew Meltzoff, członek zespołu badawczego. „Roboty muszą dużo nauczyć się od dzieci”.

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się opracować maszyny, które mogą uczyć się wykonywania nowych działań poprzez interakcję z ludźmi, a nie tylko przez kodowanie zadań bezpośrednio do ich programów. Sposobem na to jest demonstrowanie, czyli pokazywanie robotowi na przykład jak czyścić naczynia, składać ubrania czy wykonywać inne prace domowe.

Rozwijając algorytmy androidów, zespół badawczy koncentruje się głównie na tym, by robot był zdolny do samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Jeden z eksperymentów polega na tym, że badany android przygląda się człowiekowi podczas zabawy, gdy ten porusza różnymi przedmiotami po stole. Obserwacja ta uczy jak ruch może wpływać na inne obiekty. Nieprawdopodobne, ale roboty naprawdę przyswajają wiedzę. Wspomniany android opracował nawet własną strategię by osiągnąć takie wyniki jak człowiek, którego obserwował.

Postępy uczących się robotów na razie są raczkujące niczym pierwsze niepewne kroczki dziecka. Jednak pierwsze kroki są najtrudniejsze, więc być może rozwój nastąpi szybciej niż myślimy, a za parę lat androidy osiągną dorosłość.

Źródło i zdjęcie:

http://www.smithsonianmag.com/smart-news/robots-can-learn-babies-do-180957516/?no-ist

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.