Rozszerzona rzeczywistość w twoim pokoju

Rzeczywistość rozszerzona (RR) kojarzy się głównie ze specjalnymi okularami oraz słuchawkami, dzięki którym użytkownik doświadcza wirtualnego świata. Amazon zgłosił we wtorek dwa patenty, które mogą pomóc w stworzeniu nowego uniwersum… w twoim pokoju. System projektorów oraz kamer będzie rzucał obraz wirtualny na rzeczywiste przedmioty. Nowe urządzenie, nad którym trwają prace, będzie mierzyło głębię oraz odległość od przedmiotów i osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Urządzenia zostały nazwane „funkcjonalnym węzłem rozszerzonej rzeczywistości”. Mogą być umieszczone w różnych punktach pomieszczenia, np. na ścianach lub suficie, z których będą wysyłać wiązki światła. Węzły są zbudowane z wielu elementów takich jak urządzenia obliczające, projektor, aparat oraz sensory, które generują obraz na określonych powierzchniach.

Do projekcji będzie można wykorzystać książki elektroniczne, filmy wideo, zdjęcia, interaktywne menu. Przykładowo, jeśli użytkownik zechce przeczytać książkę, system wyświetli ją na danej powierzchni w obrębie działania projektorów. Amazon przyznaje, że chociaż nie będą potrzebne do tego okulary, firma rozważa dodatkowo stworzenie urządzeń, które będą zakładane przez posiadacza.

Amazon nie jest jedyną firmą, pracującą nad RR. Microsoft stworzył podobny projekt o nazwie „RoomAlive” (ang. „ożywiony pokój”). W demo na youtube.com, gigant pokazał próbkę, jak system generuje wirtualny świat w pomieszczeniu. Można z nim także wchodzić w interakcję, np. w przypadku gier można strzelać do obiektów. Na chwilę obecną korporacja skupiła się jednak na Hololens – goglach RR.

Różne projekty dają nadzieję, że rozszerzona rzeczywistość stanie się czymś powszechnym i przydatnym. Z pewnością jest to technologia przyszłości, posiadająca potencjał. Być może jej zastosowanie wyjdzie także poza efektowną, lecz krótkotrwałą rozrywkę.

Źródła:
http://www.forbes.com/sites/aarontilley/2015/12/01/amazon-wants-to-bring-augmented-reality-into-your-living-room/ [dostęp 3.12.2015]

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.