Stresujące święta

Nastał grudzień, a wraz z nim – przez jednych kochany, przez innych znienawidzony – okres przedświąteczny. Wydawać by się mogło, że niektórzy cały rok czekają na święta Bożego Narodzenia. Najnowsze badania opublikowane w magazynie „Spinger” wskazują, że wbrew powszechnym opiniom wielu Europejczyków nie postrzega okresu bożonarodzeniowego jako czasu radości. Wręcz przeciwnie – najczęściej wiąże się on dla nich ze stresem.

Michael Mutz z Uniwersytetu Georga Augusta w Göttingen, w Niemczech analizował dane zebrane w 11 spośród chrześcijańskich krajów europejskich, takich jak: Belgia, Estonia, Niemcy, Węgry, Irlandia, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Badanie dotyczyło poziomu satysfakcji w życiu oraz oceny swojego stanu emocjonalnego. Ankiety zostały przeprowadzone dwukrotnie – w okresie przed (16-26 grudnia) i po świątecznym (27-31 grudnia).

Respondenci poddani badaniu w pierwszym terminie wykazywali znacznie mniejszą satysfakcję i doświadczali więcej negatywnych emocji niż w okresie po Bożym Narodzeniu. Jednakże wyniki nie dotyczyły bardzo religijnych chrześcijan. Ci bowiem odpowiadali, że znacznie bardziej pozytywni i szczęśliwi są właśnie w okresie przedświątecznym. Ciekawi jednak fakt, że w grupie osób mocno wierzących, te z wyższym wykształceniem i dzieci nie uczęszczające jeszcze do szkoły czy przedszkola, również nie odczuwają w tym czasie radości i zadowolenia.

Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są oczywiście nazbyt odkrywcze. Wysoki poziom stresu związany z przygotowaniami do świąt generuje negatywne emocje. Ponadto Boże Narodzenie zawsze związane jest z dodatkowymi kosztami i wieloma obowiązkami, którym musimy sprostać. Samopoczucie to oczywiście indywidualna sprawa i przynależność religijna rzadko kiedy ma z nim coś wspólnego. Jak wykazały badania – zarówno osoby religijne jak i nie – zmagają się w tym czasie z gorszym nastrojem.

Nie zapominajmy jednak, że machina konsumpcjonizmu, która wsysa nas już 1 grudnia nie jest istotą świąt. Niezależnie od tego w jaki sposób je spędzamy, powinna być to okazja do spędzania czasu z bliskimi, odpoczynku i relaksu. Ułatwiajmy sobie życie, by nie generować niepotrzebnego stresu i złych emocji, a wówczas dni od 1 do 24 grudnia upłyną nam miło i spokojnie.

Źródła:

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151201130009.htm

Photo credit: Javier Eduardo Piragauta Mora, Flickr.

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.