Tabu menstruacji w Indiach

Krew w tradycyjnych społecznościach była uznawana za tabu. Raczej naturalnie podchodziło się do tego zjawiska akceptując daną kulturę. Pozornie krew traktowana jako tabu jest niegroźnym zwyczajem. Jedną z kultur, która dalej tabuizuje krew są Indie. Przyjrzyjmy się jak z pozoru nieszkodliwy zwyczaj może uprzykrzyć życie codzienne.

W Indiach kobiety w trakcie miesiączki muszą być odizolowane. Zwyczaj ten jest nazwany gaokor, w trakcie którego przenoszą się one do chat poza wioską, w której mieszkają. Chaty te nie są w najlepszym stanie. Pokryte są strzechą, co bardzo utrudnia mieszkanie w nich, szczególnie w trakcie pory deszczowej. A także nie posiadają kuchni, gdyż kobiety w trakcie menstruacji nie mogą gotować. Zależne są od rodziny, która powinna im przynosić jedzenie. Ponadto kobiety śpią na podłodze z cienkim prześcieradłem, który w trakcie dnia służy, również jako poduszka do siedzenia. Niestety ze względu na umiejscowienie chat, kobiety, które w nich przebywają, są narażone na ataki dzikich zwierząt. Istnieje parę przypadków śmiertelnych na skutek ukąszenia węża. Większość chat nie posiada podstawowego wyposażenia, a łazienka najczęściej zrobiona jest z babusów. Zwyczaj ten głównie przeważa w rdzennych grupach indyjskich.

Z powodu tej tradycji  23% dziewcząt przestaje uczęszczać do szkoły kiedy doświadcza pierwszej miesiączki. Ponadto, wiele młodych kobiet obawia się przebywania samej w chacie na skraju lasu, co wywołuje stres w trakcie trwania gaokor.

Na szczęście, zostały przedsięwzięte kroki, aby polepszyć sytuację kobiet podczas menstruacji. Po pierwsze, lokalni zarządcy chcą wyposażyć chaty w podstawowe umeblowanie takie jak łóżko, szafę z talerzami i kubkami, a także w wodę. Ponadto we wrześniu narodowa komisja zajmująca się prawami człowieka próbowała skłonić lokalne rządy do podjęcia kroków w zakazaniu tego zwyczaju, który według nich uderza w prawa człowieka.

Regionalnie również zaczęto działać. W szkołach dziewczęta są uczone, iż menstruacja jest naturalnym zjawiskiem. Bowiem jak wierzy Jagan Bhau z organizacji Lok Biradari Prakalp, wszystko zależy od edukacji. Ponadto starano się także zwiększyć świadomość kobiet w zakresie higieny oraz zdrowia. Także media społecznościowe zostały zaangażowane w kampanię, która ma prowadzić do odtabuizowania menstruacji.

Źródło :

http://www.theguardian.com/global-development/2015/dec/22/india-menstruation-periods-gaokor-women-isolated

Zdjęcie pochodzi z :

http://www.thealternative.in/society/a-nation-of-healthy-women/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.