Braki w edukacji na temat Holocaustu

Jedną z najbardziej brutalnych zbrodni dokonanych na świecie był Holocaust. Wydarzenia te są raczej powszechnie znane, niezależnie od narodowości. W szkołach jest to obowiązkowy temat na lekcjach historii. Raczej trudno jest uwierzyć, iż tak istotne zagadnienie mogłoby być pomijane lub przekazywane tylko w niewielu szkołach. Niestety, krajem który niespecjalnie dba o przekazywanie wiedzy na temat obozów zagłady jest Anglia. Na szczęście ma się to zmienić.

Tylko niewielu nauczycieli historii w Anglii jest zobowiązanych do przekazywania wiedzy uczniom na temat Holocaustu. Pomimo tego, iż szkoły posiadają obszerny dostęp do materiałów związanych z tą tematyką. A ponadto szkoły przechowują wspomnienia osób, którym udało się przeżyć obóz zagłady. Minister apeluje, iż uczniowie powinni być informowani o tak ważnym wydarzeniu. Rzecznik Departamentu Edukacji wypowiedział się, iż jest przekonany, że w dobrych szkołach uczniowie są zapoznawani z tym ważnym dla historii oraz świata tematem, bez uprzednich wymagań ze strony rządu. W związku z tym, iż temat Holocaustu nie należy do łatwych, wierzy on również, iż nauczyciele przekazują go w odpowiedni sposób.

Otóż, uczniowie uczą się także, co oznacza być częścią aktywnego oraz świadomego społeczeństwa. Ponadto Neil Carmichael dodaje, iż nauka o Holocauście jest kulturową spuścizną niezbędną w procesie edukacji. Uczestniczył on bowiem w lekcji gdzie był świadkiem jak osoby, które przeżyły obozy zagłady starają się wytłumaczyć uczniom naturę, skalę oraz istotność tego historycznego wydarzenia. Jednakże, jak sam zauważa wciąż jest za mało nauczycieli, którzy są „przeszkoleni” do przekazywania wiedzy na ten temat z tego powodu rząd powinien zacząć stawiać pierwsze kroki aby zmienić ten stan rzeczy.

Istotne jest także to, aby uczniowie mogli usłyszeć bezpośrednio od osób, które przeżyły Holocaust jak to okrutne wydarzenie wpłynęło na ich oraz ich rodzin życie. Ponadto, rząd powinien rozważyć umożliwienie większej ilości młodych osób na odwiedzenie Auschwitz, a także Wannsee, Sachsenhausen lub Ravensbrück.

Premier Komisji zajmującej się Holocaustem przekazał plan do wiadomości publicznej, który obejmuje ochronę świadectw osób które przeżyły obóz zagłady, wprowadzenie długoterminowego planu edukacji, a także stworzenie nowego pomnika upamiętniającego te wydarzenia.

Źródło :

http://www.bbc.com/news/education-35384417

Zdjęcie pochodzi z :

http://www.theholocaustexplained.org/ks3/what-was-the-holocaust/#.VqUVFfnhDIU

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.