Dysfunkcje i choroby psychiczne w internecie

Ana, Annie, Sue i Sophie – choć brzmią jak imiona dziewcząt – tak naprawdę symbolizują w internecie dysfunkcje i choroby psychiczne, występujące u nastolatków. Ana oznacza anoreksję (Anorexia), Annie to niepokój (Anxiety), Sophie – schizofrenię (Shizophremia), a Sue to hasztag na określenie samobójstwa (Suicide).

Anorektycy i bulimicy są grupą najbardziej aktywną na forach internetowych, natomiast samobójcy komunikują się głównie przez Instagram. Zamiast walczyć ze swoimi zaburzeniami nastolatkowie, głównie zaś młode dziewczęta, czynią z choroby fundamentalną część swojej tożsamości w sieci.

Taki rodzaj personifikacji choroby sprawia, że osoby z zaburzeniami psychicznymi budują wspólnotę, w której nawzajem się wspierają – jednak nie w sposób, o którym myśli zdrowy człowiek. Grupy w social mediach służą gloryfikacji różnego rodzaju zaburzeń i czynienia z nich powodu do dumy. Aprobata dysfunkcyjnych zachowań jest powszechna w dedykowanych im społecznościach internetowych.

Frank Köhnlein, psychiatra z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) zauważa, że kierunek, w którym podążają młodzi ludzie z zaburzeniami psychicznymi jest dla nich niezwykle niebezpieczny. Osoby okaleczające się lub z zaburzeniami samooceny są bardzo podatne na wpływ ze strony rówieśników i manipulacje. Szczególne niebezpieczeństwo kryje się jednak w tym, że grupy te potrafią doskonale się maskować, przez co w rezultacie bardzo trudno jest w ogóle zdefiniować, że problem istnieje. Ukryte znaczenia kryjące się pod nazwami czy hasztagami sprawiają, że niemal niemożliwa jest pomoc takim osobom, gdyż ich preferencje nie są jasno komunikowane reszcie świata.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest strach przed byciem osądzanym. Dlatego grupy wsparcia w mediach społecznościowych są dla nastolatków tak ważne. Znajdują tam zrozumienie, nie są oceniani, zazwyczaj to właśnie ich punkt widzenia jest dominującym w grupie. Szukają zatem stabilizacji w najmniej stabilnym otoczeniu, ale paradoksalnie – znajdują ją właśnie tam.

Doktor Köhnlein widzi również inną przyczynę sukcesu grup zrzeszających osoby z zaburzeniami. Nastolatkowie to grupa szczególnie potrzebująca atencji. Tutaj posunięta jest ona do granic, gdyż osoby te wybierają najbardziej destrukcyjną z możliwości przyciągnięcia uwagi. Nie zmienia to jednak faktu, że świadczy to jedynie o tym jak bardzo są oni bezsilni i zdesperowani w swojej walce.

Źródło: http://www.vice.com/en_uk/read/glorifying-mental-illness-on-instagram-876

Photo credit: Jason Howie, Flickr.

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.