Edukacja na pół etatu

Decydując się na kształcenie wyższe, osoby maja do wyboru studia odbywające się w tradycyjny sposób lub niepełnowymiarowe, które zazwyczaj kończy się później niż te pierwsze, ponieważ student uczęszcza na połowę obligatoryjnych przedmiotów. Ponadto umożliwiają większe pole manewru, jeśli chodzi o znalezienie pracy.

Studenci coraz rzadziej decydują się na niepełnowymiarowe studia. Na przełomie roku 2014/2015 liczba takich studentów na pierwszym roku zmniejszyła się o 6% w porównaniu z poprzednimi latami. Ogólnie przez ostatnich pięć lat taki rodzaj studiowania uległ redukcji o 38%.

Narodowa Unia Studencka uważa, iż za taki stan rzeczy odpowiada potrojenie kosztów opłat za studia po 2012 roku w Anglii, a także podniesienie tychże opłat dla angielskich studentów w Walii oraz Szkocji. Niestety podniesienie opłat za studia głównie uderzyło właśnie w studentów, którzy studiowali niepełnowymiarowo do tego stopnia, iż nie są oni wstanie spełnić warunków, aby podjąć naukę na uczelni. Inną przyczyną zmniejszenia się liczby studentów jest to, iż nie kwalifikują się oni do pożyczki studenckiej, a to z tego powodu, iż zakończyli swoją edukację na wyższych uczelniach.

Inne badania ukazują, iż pracodawcy zmagają się z pewnymi trudnościami, z tego powodu są mniej skłonni do zatrudniania pracowników, którzy jeszcze częściowo studiują.

Zarządca angielskich uniwersytetów Julia Goodfellow wypowiedziała się, że zmniejszająca się liczba studentów jest „poważną przyczyną do obaw”. Dodała także, iż niepełno godzinowe studiowanie jest tak samo istotne dla indywidualnych osób jak i dla całego kraju. Rektor ogłosił, iż pożyczki studenckie zostaną wydłużone i także obejmą studentów uczących się niepełnowymiarowo do 2018-2019 roku.

Wydział biznesu wypowiedział się, iż to pierwsza taka sytuacja, gdzie starano się pomóc tym studentom. Naturalnie nie rozwiąże to problemu, ponieważ jest on dość skomplikowany i odbywa się na wielu płaszczyznach. Jednakże państwo nie chce ograniczać edukacji ze względów finansowych.

Ponadto od przyszłego roku zostaną zmienione zasady aplikacji dla studentów, którzy pragną się przekwalifikować w takich dziedzinach jak inżynieria, technologia oraz informatyka.

Źródło :

http://www.bbc.com/news/education-35312229

Zdjęcie pochodzi z :

http://www.telegraph.co.uk/education/universityeducation/student-life/10247399/Student-life-10-weirdest-part-time-jobs.html?frame=2645790

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.