Jezuicki projekt pomocy uchodźcom

Kryzys migracyjny, który dotknął Europę już jakiś czas temu, wciąż stanowi żywy problem dla całego Starego Kontynentu. Liczba uchodźców syryjskich nadal rośnie, osiągając dramatyczny wynik. Przeprawiający się często na własną rękę całe rodziny niejednokrotnie nie osiągają upragnionego lądu, a ich podróż kończy się gdzieś na wodach morza śródziemnomorskiego. Tylko w ubiegłym roku zginęło w ten sposób prawie cztery tysiące ludzi. Sprawa uchodźców dotyka prawie całą Europę, jednak najtrudniej mają kraje, stanowiące dla imigrantów pierwszy przystanek na nowym lądzie. Jednym z nich jest Hiszpania, dla której sprawa uchodźców stała się jednym z głównych problemów. Społeczeństwo jednak ochoczo podchodzi tam do przyjęcia i niesienia pomocy przybywającym z ogarniętej wojną Syrii. Coraz częściej ruszają wszelkiego rodzaju kampanie mające na celu pomóc uchodźcom. Jedną z nich jest Campaña Hospitalidad uruchomiona przez hiszpańskich jezuitów.

Bezinteresowna pomoc

Hiszpania jest jednym z głównych krajów, które dla uchodźców stanowią pierwszy przystanek na europejskim lądzie. Przez Ceutę i Melillę przybyło do Europy około 11 tysięcy osób, przez Półwysep Iberyjski – nieco ponad 3,5 tysiąca. W ramach wspólnej polityki unijnej kraj zobowiązał się do natychmiastowej pomocy imigrantom i zapowiedział przyjęcie 19 tysięcy imigrantów. Zarówno rząd jak i obywatele od początku pokazali, że chcą pomóc imigrantom, których los nie jest im obojętny. Niestety napływ uchodźców do kraju nie słabnie, co sprawia, że przyjęcie i pomoc kolejnym osobom staje się trudna, a często wręcz niemożliwa. Powstają jednak kampanie, mające na celu promowanie solidarności z uchodźcami, a także niesienie im pomocy. Jedną z najciekawszych jest właśnie utworzona niedawno przez Towarzystwo Jezusowe Campaña Hospitalidad, Kampania Gościnność.

Jak mówią odpowiedzialni za akcję: ,,ma być to wezwanie do przyjęcia bliźnich, do promowania kultury solidarności oraz do pomagania imigrantom odnaleźć się w nowym kraju’’. Plan akcji obejmuje 4 punkty działania: przyjęcie uchodźców, współpracę międzynarodową, uświadamianie obywateli oraz inicjatywy obywatelskie. Pierwszy punkt to zadanie niezwykle trudne, gdyż wymagające od obywateli gościnności i wyrozumiałości oraz przyjęcia uchodźców do swojej wspólnoty, by czuli się w nowym kraju bezpiecznie. Zachęca on także do przyjmowania pod swój dach rodzin oraz udostępniania imigrantom pustych, niezamieszkałych domów czy pomieszczeń. Drugi punkt to współpraca międzynarodowa, jedna z najważniejszych rzeczy mających na celu kontrolę kryzysu. Uświadamianie społeczności, jako kolejny punkt strategiczny jezuickiej inicjatywy, to wszelkiego rodzaju debaty oraz kampanie mające na celu pokazać Hiszpanom, dlaczego ludzie ci zdecydowali się opuścić swój kraj, co tak naprawdę przeŻywają i dlaczego powinno się im pomagać. Ostatnim elementem jest zachęcanie obywateli, by ochoczo włączali się w publiczną debatę na temat uchodźców, by zachęcali swą postawą rząd do uruchamiania coraz to nowych narzędzi pomocy imigrantom.

Źródło: El País

Zdjęcie: El País

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.