Książkowa walka z przestępczością

Meksyk jest jednym z tych krajów, w których przestępczość, handel narkotykami oraz inne nielegalne procedery kwitną najszybciej. W szemrane interesy angażują się coraz młodsi mieszkańcy kraju, zaś w wyniku wojen narkotykowych czy innych gangsterskich porachunków ginie coraz więcej ludzi. Do tej pory Meksyk walczył z procederem tradycyjnymi metodami za pomocą wojska czy policji. Inicjatywa w mieście Apatzingán jest zgoła inna i dość oryginalna.

Książki przeciwko przestępczości

Miasto Apatzingán należące do aglomeracji Michoacan to miejsce, które przez ostatnie lata widziało wiele morderstw oraz mafijnych porachunków. Niełatwo więc wyobrazić sobie było, by w miejscu tym powstała bogato wyposażona biblioteka zawierająca takie pozycje jak dzieła Octavia Paza czy Hegla, a także dzieła innych wybitnych pisarzy, filozofów oraz uczonych. A jednak – w tym ogarniętym przestępczością mieście idea stworzenia takiej stała się faktem.

Celem inicjatywy jest zwiększanie społecznego zainteresowania literaturą oraz nauką, co przyczyni się w przyszłości do zmniejszenia bezrobocia oraz – co najważniejsze w tamtejszej rzeczywistości – przestępczości. Pomysłodawcy wierzą, że książki pobudzą wrażliwość mieszkańców oraz będą narzędziem w służbie pokoju.

Jak komentują sceptycy, inicjatywa jest chybiona, gdyż w miejscu opanowanym przez narkotykowe kartele oraz gangi, miejsce takie jak biblioteka jest tylko zbędnym wydatkiem, zaś jego górnolotne cele – marzeniem ściętej głowy. Jest to jednak myślenie nieuzasadnione, gdyż o wyniku akcji nie można przesądzać z góry. Jak odniosła się do krytycznych głosów Socorro Venegas, jedna z pomysłodawczyń, ,,promocja pokoju oraz mówienie o kulturze pokoju jest potrzebne w każdym miejscu’’.

Według danych Meksykańskiego urzędu Statystycznego, mieszkańcy tego kraju czytają mniej niż trzy książki rocznie. Dostęp do literatury ma więc być dla mieszkańców Apatzingán szansą na łatwiejszy dostęp do literatury, co w efekcie przyczynić może się do zwiększenia ich szans na rynku pracy czy ogólnej wrażliwości. Tym samym, wierzą pomysłodawcy projektu, mniej ludzi wchodzić będzie na ścieżki nielegalnych interesów, być może literatura natchnie ich do poświęcania się innym, bardziej wzniosłym celom niż działania w jednej z przestępczych grup narcos.

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: The Guardian

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.