Ładowarka do telefonu na sól i wodę

Wszyscy wiemy jak trudno w naszych czasach funkcjonuje się bez telefonu komórkowego. Gdy nie mamy dostępu do wejścia elektrycznego, rozładowany smartfon czy tablet to utrapienie. Jeśli chcemy mieć kontakt z bliskimi i ciągły dostęp do informacji, to musimy mieć na uwadze, by nasze urządzenia elektryczne były naładowane, a w razie czego być w pobliżu gniazdka. Niedługo jednak, nie trzeba będzie myśleć o tak prozaicznych sprawach. Naukowcy skonstruowali ładowarkę, która nie potrzebuje energii elektrycznej by naładować Twój telefon. Wystarczy woda, sól i tlen.

Ładowarka JAQ została skonstruowana przez szwedzki startup. Urządzenie jest wystarczająco małe i cienkie, żeby spokojnie mogło zmieścić się w kieszeni, a gabarytowo przypomina smartfon. Wykorzystuje słoną wodę i tlen, przekształcając energię chemiczną w elektryczną, która następnie ładuje baterię telefonu. JAQ wygląda jak płaska kieszeń, do której wsuwa się wkład wyglądający jak dysk zewnętrzny. Taki dysk doładowujący zawiera wodę i sól w odpowiednich proporcjach, które pobudzają reakcje chemiczne, po włożeniu w urządzenie. Aby pobrać powstałą energię elektryczną do swojej komórki, po prostu trzeba połączyć ładowarkę ze swoim telefonem za pomocą kabla USB. Wkłady są jednorazowego użytku, więc warto mieć ich więcej, żeby móc podładować jakiekolwiek urządzenie, które ma port USB.

Jeden dysk do ładowarki JAQ produkuje około 1 800 miliamperogodzin mAh (jednostka ładunku elektrycznego, określa pojemność baterii). To prawie tyle, ile potrzeba do całkowitego naładowania iPhona 6S. Większe urządzenia, takie jak tablety, również mogą być doładowywane w ten sposób, ale potrzeba będzie więcej niż jednego wkładu. Kiedy mieszanina wody i soli dostaje się do ładowarki, wtedy uwalnia się wodór, który w połączeniu z tlenem przekształca energię chemiczną w elektryczną. Po zużyciu karty doładowującej przestają zachodzić reakcje chemiczne potrzebne do wytworzenia energii elektrycznej.

Działanie urządzenia oparte jest na technologii mikroogniw paliwowych. Ogniwo paliwowe generuje energię elektryczną z reakcji utleniania stale dostarczanego z zewnątrz paliwa. Inaczej niż w przypadku ogniw galwanicznych, takich jak akumulatory i baterie, w których energia wytwarzanego prądu musi zostać wcześniej zgromadzona wewnątrz tych urządzeń.

Ładowarka JAQ nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, ale firma przewiduje, że produkt będzie gotowy jeszcze w tym roku. Będzie możliwość wykupienia pewnego rodzaju abonamentu, żeby dostawać ustaloną liczbę dysków doładowujących co miesiąc. Klienci będą mogli również kupić pojedyncze wkłady, które prawdopodobnie będą kosztować około 1,50$ za sztukę.

jaq-connected-phonejaq + wkład2jaq + wkład

Źródło: LiveScienceMyFC

Zdjęcia pochodzą z: LiveScienceFlickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.