Moralność w krajach arabskich

Seksualność jest zjawiskiem relatywnym. Oznacza to, iż jest konstruowana przez kulturę oraz społeczeństwo. To, że jakieś zjawisko będzie seksualne w jednym kręgu kulturowym, nie znaczy, iż będzie tak odbierane w innym. Aspekt ten jest obarczony zakazami oraz nakazami, których należy przestrzegać. Są one liberalne bądź restrykcyjne. Z pewnością normy te są rygorystyczne w krajach arabskich.

W listopadzie egipski prezydent Abdel-Fattah al-Sisi ogłosił, iż należy poprawić „morale oraz wartości” w kraju. Powszechnie jest wiadomo, iż państwo to zmaga się z  dużą liczbą molestowań oraz gwałtów. Jednakże, poprawa ta będzie obejmować mniej istotne obszary. Przykładem jest aresztowanie dwóch artystek zajmujących się tańcem brzucha, które miało miejsce we wrześniu. Powodem ich zatrzymania było promowanie rozwiązłości, po tym jak opublikowały nagranie ze swoim nagraniem. Tancerki znane są jako „Egipskie Shakiry”. W nagraniu tym miały krótkie bluzki i spódnice powyżej kolan. W Egipcie homoseksualiści, ateiści oraz osoby, które nie wpisują się kulturowo wymagane normy nadal są dyskryminowane, a ich zachowanie uważane jest za wykroczenie.

Arabia Saudyjska oraz Iran są najbardziej religijnymi państwami, w których panuje reżim. W Iranie kobiety są krytykowane za eksponowanie swojej grzywki, jeśli ją posiadają, w Arabii Saudyjskiej za założenie zbyt uwodzicielskiego okrycia, które jest obligatoryjne w tym kraju. Ponadto w państwie tym zakazany jest alkohol oraz imprezy.

Policja w Algierii, Sudanie oraz Maroku posiada prawo do tłumienia niemoralności. W Sudanie karane jest cudzołóstwo oraz noszenie przez kobiet spodni. W Arabii za wykroczenia związane z moralnością grozi ścięcie, a w Iranie powieszenie.

Od 1970 roku populacja w krajach arabskich stała się bardziej pobożna. Z tego powodu władzy łatwiej jest kontrolować społeczna moralność. Kobietom nakazuje się odpowiedni strój oraz określa warunki w jakich mogą współżyć. W Maroku oraz Algierii w przypadku gwałtu kobiety czasem zmusza się do poślubienia gwałciciela.

Cenzura społeczna jest wszechobecna. Nawet tak postępowym kraju jak Jordania dochodzi do sytuacji, kiedy mąż zabija swoją żonę, aby utrzymać honor rodziny.

W bardziej zglobalizowanych regionach funkcjonują aplikacje Grindr oraz Tinder dla homoseksualistów, gdzie osoby pochodzące z krajów arabskich również posiadają konta, jednakże z fałszywymi profilami. Coraz częściej zarówno kobiety jak i mężczyźni wybierają samodzielnie swoich przyszłych partnerów. Także, kiedy do kin wchodzi film, który został ocenzurowany, widzownie po seansie sprawdzają online wycięte sceny. Tak jak to było w przypadku „Wilka z Wall Street”.

Irański prezydent  Hassan Rohani o względnie umiarkowanych poglądach wypowiadał się o wstrzymaniu religijnej polityki, która nakłada grzywny na kobiety nieprzestrzegających nakazu zakrywania włosów oraz nadgarstków. Niektóre kraje nie przestrzegają zasad, których wymagają.

Źródło :

http://www.economist.com/news/middle-east-and-africa/21684801-bossiness-vice-police-no-sex-please-were-middle-eastern

Zdjęcie pochodzi z :

http://rus-kartinki.com/arabic-woman

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.