Nieznany problem Libanu

Kryzys migracyjny głównie kojarzony jest planami osiedlenia się uchodźców w krajach Unii Europejskiej – w szczególności w Niemczech i Skandynawii. Okazuje się, że problem ten, chyba jeszcze w większym stopniu, dotyczy Libanu.

Liban jest niedużym państwem liczącym niespełna 4 miliony mieszkańców. Jak podaje Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców, przybyło tam 1,1 miliona uchodźców, a wielu jest niezarejestrowanych. Natomiast, według przewodniczącego Caritas w Libanie, liczba ta może nawet wynieść 1,5 miliona. Oczywiście, taka liczba przybyszów, destabilizuje w wielu obszarach sytuację w kraju. Przykładowo, w sferze religii, Chrześcijanie stanowią 40% mieszkańców, a 55% to Muzułmanie. Choć większość uchodźców z Iraku stanowią Chrześcijanie, to prawie 100% uchodźców stanowią Muzułmanie i w efekcie w kraju zaczynają dominować Muzułmanie. Ponadto, pojawia się problem bezpaństwowców – nowo urodzone dzieci uchodźców nie stają się obywatelami.

Życie Libańczyków staje się coraz trudniejsze – Liban zawsze miał problemy z niedoborem wody i prądu. Problem ten, przy wzrastającej liczbie odbiorców, narasta.

Widoczny jest brak odpowiednich i legalnych lokali dla przybyszów – powstają nieformalne osady – mający więcej szczęścia i pieniędzy zatrzymują się w apartamentach na wynajem, a pozostali zajmują pustostany. Deficyt odpowiedniej infrastruktury może, jak przewiduje przewodniczący Caritas w Libanie, zagrozić bezpieczeństwu kraju.

Rząd Libanu nie pozwala uchodźcom pracować. Przyłapanie na pracy może skutkować utratą dokumentów pozwalających na pobyt. Z drugiej strony, władze Libanu zamierzają umożliwić 200 tys. dzieciom w wieku szkolnym podjęcie nauki w ramach systemu edukacyjnego kraju. Warto również dodać, że od ponad 60 lat w Libanie przebywają uchodźcy z Palestyny – jest ich tam ok. 500 tys.

Źródło:

http://www.mercatornet.com/demography/view/the-refugee-crisis-you-might-not-have-heard-of-lebanon/17456

Zdjęcie: flickr.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.