Prawa kobiet w minionym roku

Bez wątpienia 2015 w Wielkiej Brytanii można uznać rokiem feminizmu – tak z dumą ogłasza „The Telegraph”. Na wielu frontach dokonały się przełomy, które zmieniają na korzyść sytuację kobiet i ich prawa.

W ubiegłym roku po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii odbyło się feministyczno-polityczne przyjęcie na cześć równości praw kobiet – The Women’s Equality Party. Pomysłodawczyniami były brytyjskie osobowości świata kultury aktorka Sandi Toksvig oraz autorka Catherine Mayer, zaś prowadzącą dziennikarka – Sophie Walker. Misją było szerzenie świadomości o tym, że równość kobiet nie jest wyłącznie kobiecą kwestią. Ponieważ jeśli kobiety będą miały szansę wyrazić w pełni swój potencjał w każdej dziedzinie życia – również zawodowej – korzyści odczują wszyscy. Równość płciowa oznacza lepszy rozwój polityki i gospodarki, ale również ekonomii.

W kwietniu 2015 roku również w Wielkiej Brytanii wprowadzono wspólne urlopy rodzicielskie, co okazało się wielkim krokiem w stronę równości i praw kobiet. Zmiany w prawie oznaczają, że kobiety, będące matkami mogą wziąć 2 tygodniowy urlop macierzyński po urodzeniu dziecka, zaś kolejne 50 tygodni może być dzielone między matkę i ojca dziecka. Mijający rok był również owocny jeśli chodzi o powstanie nowych praw, mających na celu ochronę kobiet. Obecnie, psychiczne nadużycia ze strony partnera będą karane w Wielkiej Brytanii nawet 5 letnim wyrokiem pozbawienia wolności. Inne, przyjęte prawo zakazuje rozpowszechniania obraźliwych i pornograficznych materiałów bez zgody osoby, której wizerunek jest w nich wykorzystywany.

Nie należy zapominać o jednym z największych, tegorocznych przełomów w dziedzinie praw kobiet, czyli ich udziale w wyborach w Arabii Saudyjskiej. To ogromny krok naprzód, dający nadzieję na zmiany w konserwatywnym kraju muzułmańskim, gdzie kobiety ciągle nie mogą prowadzić samochodu.

Oby kolejne 365 dni przyniosło jeszcze więcej pozytywnych reform, mających na celu równość płciową – nie tylko w Polsce czy Europie – ale i na świecie. Ciągle bowiem są miejsca, gdzie kobiety pozbawione są najbardziej podstawowych praw człowieka. Czasem małe zmiany mają wielkie znaczenie.

Źródło:

http://www.telegraph.co.uk/women/life/suffragette-saudi-arabia-and-tampon-tax-what-feminists-should-ta/

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.