Stypendium za dziewictwo

Niestety łamanie praw człowieka nadal ma miejsce w obecnych czasach. Niektóre kraje nadużywają swojej władzy w tym zakresie bardziej, inne mniej. Jeden z bardziej drażliwych aspektów dotyczy seksualności. Wszechobecny kult dziewictwa jest mniej lub bardziej wymuszany. W państwach Afryki istnieje raczej nacisk na czystość przedmałżeńską ze strony kobiet. Jedno z tamtejszych miast posunęło się zdecydowanie za daleko łamiąc podstawowe prawa człowieka.

Region Afryki Południowej zadeklarował, iż studentki, które zachowają swoje dziewictwo podczas edukacji na uniwersytecie będę otrzymywały stypendium z tego powodu. W związku z tym będę one także musiały regularnie przechodzić „testy dziewictwa”. Naturalnie wiadomość ta wywołała oburzenie w środowisku zajmującym się prawami człowieka.

Stypendia są oferowane w Uthukela, miasto znajduje się na południowym wschodzie państwa, w pobliżu Durban. Pomysł wypłynął od burmistrza miasta pani Dudu Mazibujo. Jak zostało wcześniej wspomniane informacja ta wzbudziła oburzenie, szczególnie wśród kobiecego stowarzyszenia, które informują, iż takie poczynania są niezgodne z konstytucją.

W tym roku burmistrz wygłosił jeszcze jedną kontrowersyjną opinię w trakcie swojego pierwszego wystąpienia. Otóż, celem tychże stypendiów jest zachęcenie młodych dziewcząt aby pozostały „czyste” oraz nieaktywne seksualnie i aby skupiały się na nauce. Dziewczęta, które będą otrzymywać stypendia będą „sprawdzane” po każdym powrocie z wakacji. 

Osoby, które walczą z wykorzystywaniem kobiet były w szoku, iż pieniądze z podatków są wykorzystywane aby uderzyć w prawa dziewcząt.

Wiele biednych rodzin z Południowej Afryki jest zależna od państwowej dotacji. Tylko dzięki tym pieniądzom ich dzieci mogą pójść na uniwersytet. Planowanie zwiększenia opłat za edukację wyższą spowodowało wiele ogólnokrajowych protestów.

Źródło :

http://www.theguardian.com/world/2016/jan/22/south-african-district-offers-student-grants-to-girls-who-remain-virgins

Zdjęcie pochodzi z:

https://studentsforliberty.org/africa/2014/08/26/first-ever-women-for-liberty-seminar-in-nigeria/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.