Wypalenie zawodowe – jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić

Wielu menadżerów w dzisiejszych czasach musi mierzyć się z wieloma problemami. Jednym z nich jest wypalenie zawodowe. Zestresowani oraz wyczerpani pracownicy nie realizują swoich zadań w sposób adekwatny do oczekiwań pracodawców. Zjawisko to jest bardzo niepokojące, gdyż z roku na rok liczba odnotowanych przypadków rośnie. Jak rozpoznać u siebie i najbliższych symptomy tej przypadłości oraz jak sobie efektywnie z nią poradzić? 

Życie w ciągłym biegu. Brak czasu na odpoczynek. Terminy, których należy dotrzymać. Dążenie na szczyt drabiny zawodowej. Chęć zarobku jak największej ilości pieniędzy. To tylko parę cech opisujących dzisiejszą rzeczywistość. W gąszczu obowiązków nie trudno o wypalenie zawodowe. Nie chodzi tu tylko zwykłe lenistwo, o kilka gorszych dni, brak spokojnego snu podczas nich, o brak chęci do pracy. Jest to stan, w którym człowiek już po prostu jest na skraju swoich sił zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Niekontrolowany stres przejmuje władzę nad jednostką. Wyczerpanie powoduje przeróżne symptomy chorób, a rekonwalescencja  trwa niezwykle długo.

Wypalenie powoduje negatywne skutki nie tylko u danej osoby, ale także ma wpływ na jego otoczenie. Sfrustrowane swoim życiem jednostki mają skłonności do niekontrolowanych wybuchów złości. Izolują się od świata. Skutki mogą być katastroficzne – mogą zrujnować życie zarówno osobiste, jak i zawodowe. Zepsucie się relacji z najbliższymi to właściwie nieodłączny skutek wypalenia zawodowego.

Najczęściej to zjawisko dotyka osoby typu „karierowicz”. Dążąc do zrealizowania swoich celów, nie zauważają, że coś niepokojącego się z nimi dzieje. Nie wierzą, że tak ambitne oraz ciężko pracujące osoby mogą także mieć chwile słabości. Czują, że są niezniszczalni, że mogą pracować „do oporu”. Czując się coraz bardziej źle, biorą jeszcze więcej obowiązków na swoje barki, nie przejmując się swoim stanem emocjonalnym. Po prostu nie mogą przestać.

Najlepszym sposobem na walkę z dręczącym wypaleniem jest po prostu odpoczynek. Czas znaleźć czas na zaniedbane hobby, spotkanie ze starym znajomym. Musisz powiedzieć sobie: „Dość!” i przestać ciężko pracować. Nie zapomnij o odpowiedniej długości snu. Niech twój organizm ma szansę regeneracji.

Musisz także przyznać przed samym sobą: „Tak, to jest wypalenie”. Będzie ciężko zaakceptować ten fakt, ale dalsza walka z wyczerpaniem nie ma żadnego sensu. Daj sobie czas, by odpowiednio zebrać siły, by w późniejszym czasie efektywnie pracować.

Pamiętaj, jesteś tylko człowiekiem, nie robotem. Masz prawo do chwil słabości.

Źródło: http://www.theguardian.com/women-in-leadership/2016/jan/21/spot-the-signs-of-burnout-before-it-hits-you

Zdjęcie: https://www.flickr.com/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.