Komunikaty pochodzące z mimiki twarzy

Nasza mimika twarzy zawsze nas zdradzi – nawet jeżeli twierdzimy, że jesteśmy prawdziwymi mistrzami w zachowaniu pokerowej miny. Za to odpowiedzialne są mikroreakcje, niewielkie zmiany w wyrazie naszej twarzy. Trwają one nie dłużej niż ułamki sekund a umiejętność czytania ich może okazać się kluczowa w różnych sytuacjach życiowych, chociażby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nauka nie będzie łatwa, jednak poniżej przedstawimy praktyczne porady, które pomogą ci w nabyciu tej nowej wiedzy oraz w efektywnych jej wykorzystaniu.

Dzięki odczytywaniu mimiki twarzy możemy ze 100% pewnością stwierdzić, co nasz rozmówca w danym momencie czuje. Istnieje siedem uniwersalnych typów zmian wyrazu twarzy. Należą do nich kolejno: szczęście, szok, pogarda, złość, zniesmaczenie, smutek oraz strach. Właśnie tych uczuć człowiek na ten ułamek sekundy nie umie ukryć.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej oczywiście nie zawsze spotkasz się z każdym z typów mimiki twarzy. Jedne występują rzadziej, inne trochę częściej. Do tego drugiego rodzaju należy chociażby szok. Jest on dość łatwy do zauważenia. Oczy poszerzają się a cała twarz rozjaśnia. Co należy zrobić, gdy nasz rozmówca jest w szoku? Najlepiej przestać wykonywać czynność lub przestać mówić o rzeczy, która spowodowała taką reakcję. Następnie spróbuj wytłumaczyć, wyjaśnić sytuację osobie rekrutującej. Wtedy unikniesz niezrozumienia.

Szczęście także ciężko ukryć. Kąciki ust unoszą się w kierunku powiek. Oczy także zdradzą cię – pojawia się charakterystyczna zmarszczka. Kiedy mówisz o swoich porażkach zawodowych, osoba rekrutująca może wyrazić chociażby pogardę. Usta zaciskają się, szczególnie w kąciku ust. Smutek możesz odczytać, gdy powieki opadają – to samo dzieje się z kącikami ust.

Najlepszym sposobem nauki odczytywania ludzkich mikroreakcji jest oglądanie wywiadów z politykami lub przestępcami. Takie nagrania znajdziesz chociażby na YouTube. Wyłącz głos i przyglądaj się mowie ciała. Skup się na mimice twarzy. Powtarzaj ćwiczenie aż bez problemu będziesz potrafił zauważać najmniejsze zmiany. Następnie włącz głos. Porównaj treść przemówienia do mowy ciała.

Prawdziwe reakcje dostarczają nam gesty, wyraz twarzy – wszystko, co niewerbalne. To jest prawdziwy komunikat do świata. Podczas chociażby rozmowy kwalifikacyjnej staraj się odczytywać mimikę twarzy. Sprawdź, jak przyjęty zostałeś przez potencjalnego pracodawcę i czy chce nawiązać współpracę. W ten sposób dowiesz się także, czy ty chciałbyś pracować dla tej konkretnej firmy. Nie tylko w trakcie pracy mógłbyś używać swoich nabytych umiejętności czytania z pokerowych twarzy. Ta nauka przyniesie ci korzyści także w innych sytuacjach życiowych, dlatego zacznij już dziś ćwiczenia.

Źródło: http://www.theguardian.com/careers/2016/feb/16/learn-to-read-microexpressions-job-interviews

Zdjęcie: https://www.flickr.com/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.