Księżycowe Buty – nieziemska lekkość bytu

Coraz głębszy mariaż technologii i konsumpcji zmienia diametralnie nasze codzienne doświadczenie. Pojawiające się na rynku najnowsze rozwiązania technologiczne  pozwalają nam poczuć to, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla nielicznych. Kto nie załapał się na lot na Marsa zaplanowany na rok 2024 z 24-osobową załogą, ma możliwość wyjść na spacer nie odczuwając ciążenia grawitacji.

Moonshine Crea, firma specjalizująca się w produkowaniu odzieży „nie z tej ziemi”, wyrzuciła na rynek Księżycowe Buty: „20:16 MoonWalker”. W ich podeszwie znajdują się neodymowe magnesy (N45), które wytwarzają pole magnetyczne pozwalające noszącemu poczuć się nieziemsko lekkim. Neodymowe magnesy są najsilniejszymi trwały znanymi nam magnesami, które wytwarzają własne pole magnetyczne bez potrzeby pozyskania zewnętrznego prądu.

W zależności od składu pierwiastkowego poziomy odpychania magnesów są różne: N40, 42, 45 itp. Magnes neodymowy 45 jest mieszaniną neodymu, żelaza i boru.

Na jednej powłoce znajduje się 12-13 magnesów, które odpychają lustro 12-13 magnesów na drugiej powłoce w każdym bucie. Siła odpychania pochodzi z położenia magnesów, które są usytuowane w ten sposób, że ich bieguny północne są ze sobą zestrojone.

Magnesy mają średnicę od 2,5 do 5 centymetrów. 5-centymetrowy magnes jest wystarczająco silny, by przesunąć 12 kilogramów. Efekt odpychania znajduje się w centralnej części stopy, więc gdy osoba idzie, wywiera nacisk przeciwko wzajemnie zestrojonej sile magnesów w obydwu butach. Podczas chodzenia stopa wywiera nierównomierny nacisk na magnesy. By to wyrównać większy magnes znajduje się dokładnie pod piętą i poduszką by przeciwdziałać sile wytwarzanej w tych miejscach przez stopę. Ponadto, przestrzeń między magnesami wytwarza pewien rodzaj poduszki dostosowującej działanie magnesów do sposobu chodzenia. Dlatego waga osoby nie ma znaczenia, o ile nie przekroczy 185 kg, gdyż przestrzenie między magnesami, waga i siła z jaką stopa naciska na podłoże, amortyzują chodzenie.

Zewnętrzna warstwa butów zrobiona jest z szaro-białego materiału syntetycznego, a wewnętrzna z syntetycznego polietylenu rodzaju DuPont Tyvek, wykorzystywanego przez NASA na stacjach kosmicznych.

Firma Moonshine Crea zbiera pieniądze na stronie crowdfundingowej Indjegogo i planuje dostarczyć swój produkt ostatecznie do września. Do tej pory projekt zebrał ponad $141,000, co stanowi siedmiokrotną kwotę pierwotnych założeń zysku firmy.

Wykorzystywanie rozwiązań technologicznych astronautyki w sektorze obuwniczym wydaje się doskonałym pomysłem marketingowym. Kto nie chciał być jak Jurij Gagarin czy Neil Armstrong? Kto wie, czy nieosiągalne dla przeciętnego człowieka doświadczenie, takie jak spacer po Księżycu, nie pojawi się na horyzoncie jego możliwości w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Magnetic ‚MoonWalker’ Shoes Help You Defy Gravity, Live Science [data dostępu: 23.02.2016]

Zdjęcie: Moonshine Crea [data dostępu: 23.02.2016]

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.