Zanieczyszczenie powietrza, albo czym oddychamy

Odświeżacze powietrza o różnych zapachach, rozpuszczalniki z tworzyw sztucznych, produkty do sprzątania domu i uszczelniacze DIY, pianka izolacyjna, insektycydy i dezodoranty – to tylko niektóre z oszałamiającej gamy pozornie nieszkodliwych przedmiotów godpodarstwa domowego, według nowego raportu z Royal College of Physicians oraz Royal College of Pediatrics.

Duża część ludzi spędza większość swojego czasu we wnętrzach budynków, więc nasuwa się pytanie, jak ulepszyć powietrze, którym oddychamy?

Profesor Stephen Holgate, ekspert od astmy na University of Southampton radzi otwierać okna naszych mieszkań na kilka minut każdego dnia, jak to robiły nasze babcie. Nowoczesne, energooszczędne domy są bardziej szczelne, co oznacza, że wietrzenie jest niezbędne dla rozcieńczenia zanieczyszczeń chemicznych i usuwania wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni. Jednak nie jest to dobrym rozwiązaniem, mieszkając na zanieczyszczonym osiedlu.

W Wielkiej Brytanii, dotychczas zrobiono niewiele badań nad zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach, ponieważ jest to mały problemem w przeciwieństwie do smogu.

Istnieje 15.000 rodzajów chemikaliów krążących w przeciętnym człowieku. Wiele z nich jest w niewielkich ilościach, ale mało jest wiadomo o tym, jak te mieszaniny oddziałują, kiedy dostaną się do wnętrza ludzkiego ciała. Zwłaszcza jak wpływają na płód, który jest bardzo wrażliwy.

Rośliny doniczkowe mogą łagodzić niektóre zanieczyszczenia pomieszczeń. Chemikalia, w odświeżaczach powietrza i pachnących artykułach gospodarstwa domowego wytwarzają formaldehyd, kiedy reagują z powietrzem. Codzienne narażenie może podrażniać płuca i przyczynić się do astmy, nowotworów i innych chorób. Niedawne badania dla BBC Trust Me, I’m a Doktor zasugerowały, że rośliny domowe, takie jak Zielistka Sternberga, mogą zmniejszyć poziom formaldehydu.

Nie możemy wprowadzać przepisów, żeby kontrolować, co ludzie robią w swoich domach, ale możemy poinformować ludzi, mówi Holgate.

Ma nadzieję, że więcej osób będzie kupowało przenośne monitory zanieczyszczenia powietrza, które współpracują z aplikacjami do pomiaru jakości. Kiedy możemy zmierzyć złe powietrze, możemy go uniknąć.

To prawdziwa moc ludzi, mówi Holgate.

Źródło: http://www.theguardian.com/environment/shortcuts/2016/feb/23/air-fresheners-joss-sticks-deodorants-other-killers

Zdjęcie: www.redorbit.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *



© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.