Firma Panasonic prezentuje nowe egzoszkielety

W marcu 1963 roku, Stan Lee wraz z zespołem swoich kolegów z wydawnictwa Marvel Comics zaprezentował światu postać Iron Mana – superbohatera, biznesmena i filantropa, walczącego ze wszelkiej maści przestępcami przy użyciu nowoczesnej technologii, w skład której wchodzi przede wszystkim jego wysoce zaawansowana technologicznie cybernetyczna zbroja. Ponad 50 lat od tego debiutu, wizja ta wkracza do świata rzeczywistego za sprawą firmy Panasonic oraz zaprezentowanej przez nich najnowszej linii egzoszkieletów.

 Pierwsze prototypy powstały już w 2013 roku, za sprawą oddziału Panasonic odpowiedzialnego za robotykę – spółkę ActiveLink. Zaprezentowane wtedy modele o roboczej nazwie Power Loader miały na celu ułatwienie wykonywania zadań przez pracowników fizycznych poprzez zwiększenie ich siły, a co za tym idzie – umożliwienie przenoszenia obiektów o znacznej wadze.

Ostatnio, japońska firma zaprezentowała 3 modele egzoszkieletów. Pierwszy z nich – Assist Suit AWN-03 to wariacja pierwowzoru, jakim był Power Loader. Służy on między innymi właśnie pracownikom fizycznym do przenoszenia ciężkich obiektów. Nakładany może być jedną ręką na plecy w celu ułatwienia powtarzającej się czynności przenoszenia – odciąża on bowiem kręgosłup i dolną część pleców nawet o 15 kilogramów. Żywotność baterii wynosi 8 godzin.

Następny w kolejności jest PLN-01 „Ninja” – egzoszkielet stworzony przede wszystkim o osobach mających problemy z poruszaniem się, jednakże mogący przydać się również do wędrówek po wyjątkowo nieprzystępnych terenach. Wbudowane weń sensory są w stanie wykryć ilość natężenia, którego doświadczają nogi i pomóc w przemieszczaniu się dzięki zamontowanym tam napędom.

Trzecim, ostatnim zaprezentowanym modelem jest wspomniany już wcześniej Power Loader, jednakże w udoskonalonej wersji. Ten egzoszkielet został tak dostosowany, aby być w stanie przenosić przedmioty o wysokiej wadze. ActiveLink zapewnia, iż model ten pozwala przenosić obiekty o wadze powyżej 100 kilogramów. Zamontowane w nim 20 układów napędowych, sterowanych łącznie czterema sensorami w rękach i nogach ponadto zapewnia dodatkową prędkość 8 kilometrów na godzinę. Obecnym przeznaczeniem Power Loader’a jest pomoc w usuwaniu skutków katastrof.

Źródło:

http://www.huffingtonpost.co.uk/entry/panasonic-unveils-new-family-of-iron-man-style-exoskeletons

Zdjęcie pochodzi z:

https://d.ibtimes.co.uk/en/full/1447256/panasonic-assist-suit-awn-03-exoskeleton-suit.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.