Media społecznościowe powodują depresję

Im więcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych – tym większe prawdopodobieństwo, że zachorujemy na depresję. Dowodzą tego badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu. Czy najnowsze odkrycie wywoła społeczną dyskusję? Oby. Okazuje się bowiem, że do 2030 roku to właśnie depresja będzie najczęstszym powodem ludzkiej niepełnosprawności w krajach wysoko rozwiniętych.

Mimo że media społecznościowe towarzyszą naszej codzienności już od wielu lat – to pierwsze tego typu reprezentatywne wyniki badań, które wykazują związek między korzystaniem z nich a depresją jej użytkowników. Ponieważ stały się one integralną częścią naszego życia, codzienności i społecznych interakcji – niezwykle ważne jest, aby odnaleźć równowagę pomiędzy pozytywnym wykorzystaniem ich potencjału a nadużywaniem, prowadzącym do problemów z własną tożsamością i brakiem akceptacji.

W 2014 roku doktor Brian A. Primack podjął się zbadania 1,787 dorosłych Amerykanów w wieku pomiędzy 19 a 32 rokiem życia, używając kwestionariuszy, które miały na celu wykazanie związku pomiędzy używaniem mediów społecznościowych a depresją. Pytania dotyczyły 11 spośród najbardziej popularnych wówczas platform, mi.in Facebooka, YouTube’a, Twittera, Instagrama, Snapchata czy Tumbrla. Badani spędzali średnio 61 minut dziennie na korzystaniu z mediów społecznościowych i odwiedzali swoje konta na różnych platformach 30 razy w ciągu tygodnia. Ponad jedna czwarta z nich została zakwalifikowana do grupy o podwyższonym wskaźniku depresji.

Główne przyczyny wpływające na związek depresji z użytkowaniem mediów społecznościowych według autorki badań, doktor Lui yi Lin, są następujące:

 • obcowanie z wyidealizowanym życiem innych ludzi wywołuje uczucie zazdrości i kształtuje przekonanie, że prowadzą oni znacznie barwniejsze i szczęśliwsze życie;
 • podejmowanie działań o niewielkim znaczeniu daje poczucie zmarnowanego czasu i niekorzystnie wpływa na nasz nastrój;
 • media społecznościowe pozostają w silnym związku z uzależnieniem od Internetu, które z psychologicznego punktu widzenia jest ściśle związane z depresją;
 • duża ilość czasu spędzana na korzystaniu z mediów społecznościowych sprawia, że wzrasta ryzyko bycia ofiarą cyberprzemocy i innych, negatywnych doświadczeń ze strony internautów, co może okazać się przyczyną depresji;

Obecnie wiele platform społecznościowych wychodzi na przeciw osobom z tego typu problemami. Jednym z takich działań jest na przykład reagowanie przez administratorów na to, jakie tagi wpisuje użytkownik na danej stronie. Jeśli znajdą się wśród nich hasła takie jak depresja czy samobójstwo, pojawia się wówczas informacja o tym, gdzie taka osoba może szukać pomocy wraz z linkiem przekierowującym do odpowiednich źródeł.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160322100401.htm

Photo credit: Lan Phantastic, Flickr

 

Share Button

Powiązane wiadomości

Jedna odpowiedź

Napisz odpowiedź
 1. Emeline
  Lip 27, 2016 - 02:26 PM

  The hotnsey of your posting shines through

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.