Nowy bezzałogowy pojazd podwodny

Amerykański gigant przemysłu lotniczego, kosmicznego oraz zbrojeniowego Boeing postanowił po raz kolejny wyruszyć na podbój podmorskich głębin. Tym razem ma im to umożliwić niedawno przez nich zaprezentowany, w pełni zautomatyzowany pojazd podwodny o nazwie Echo Voyager.

Mierzący ponad 15 metrów (dokładnie 51 stóp), o kształcie zbliżonym do pocisku statek został zaprojektowany w celu eksplorowania podwodnej przestrzeni niedostępnej dla człowieka – tzw. strefy głębinowej, in. abysalu, czyli najniższej warstwy oceanicznej, położonej 1700 metrów pod poziomem morza bądź niżej. Zgodnie z zapewnieniem koncernu, pojazd jest w stanie operować bez przerwy miesiącami bez konieczności robienia przerw na uzupełnienie paliwa – umożliwia mu to zastosowany w nim innowacyjny napęd hybrydowy, odnawiający zużytą energię. Nowością jest również samowystarczalność łodzi przy jej wodowaniu oraz powrocie do bazy. Dotychczas tego typu operacje wymagały wsparcia ze strony załogowych statków. Echo Voyager ma być w stanie obie te operacje przeprowadzać samoczynnie.

Wyłączenie pierwiastka ludzkiego zdaje się być kluczowym założeniem projektu. Jak twierdzi Lance Towers, dyrektor oddziału Sea & Land spółki Boeing Phantom Works’ która zaprezentowała opisywany prototyp, pojazd ten nie wymaga żadnej asysty również w kwestii codziennej konserwacji, która normalnie odbywa się z wykorzystaniem załogi, znajdującej się na powierzchni oceanu. W zakres ten wchodzi również przekazywanie informacji zebranych w trakcie eksplorowania podmorskich głębin – Echo Voyager jest w stanie zrobić to zdalnie poprzez wynurzenie się na powierzchnię i przetransmitowanie danych do użytkowników znajdujących się w określonej odległości w czasie niemalże rzeczywistym.

Pojazd jest już trzecim tego typu wynalazkiem ze strony Boeinga. Dwa poprzednie i znacznie mniejsze – Echo Seeker i Echo Ranger – z powodzeniem są wykorzystywane do operacji podmorskich, jednakże czas jaki mogą spędzić pod wodą jest nieporównywalnie mniejszy od najnowszego prototypu.

Koncern zapowiedział przeprowadzenie pierwszych prób podwodnych w lecie bieżącego roku u wybrzeży Kalifornii.

Źródło:

http://www.livescience.com/54214-boeing-echo-voyager-robotic-submersible.html

Zdjęcie pochodzi z:

http://www.boeing.com/resources/boeingdotcom/features/2016/03/bds_echo_ranger_630x354.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.