Struktura origami – architektura przyszłości  

Projektowanie XXI wieku zmienia radykalnie oblicze architektury i sztuki użytkowej, skupiając się na elastyczności struktury. Nastawienie na nowość i ciągłą zmianę w poprzednim stuleciu, ustępuje miejsca idei recyklingu, a co za tym idzie, modyfikowalności i dążeniu do trwałości.

Naukowcy z Harvardu zaprojektowali nowy rodzaj elastycznego i samo-modyfikującego się materiału, zdolnego do składania swojej struktury. Materiał może zmienić rozmiar, objętość i kształt. Jest w stanie rozpłaszczyć się, by wytrzymać ciężar słonia, bez naruszenia własnej konstrukcji i wrócić do poprzedniego kształtu.BasGif2

„Zaprojektowaliśmy trójwymiarową strukturę o cienkich ścianach, która może być używana do tworzenia składanych, dających się ponownie zaprogramować obiektów losowo wybranej architektury, której kształt, objętość i sztywność może być radykalnie zmieniona, jak też nieustannie kontrolowana”, mówi Johannes T. B. Overvelde, współautor publikacji naukowej opisującej projekt, którą można znaleźć w wersji anglojęzycznej na stronie Nature Communications.

Struktura materiału jest inspirowana techniką origami (snapologią)  i jest wykonana z sześcianów z 24 ścianami i 36 krawędziami. Tak jak origami, sześcian może być składany wzdłuż swoich krawędzi, by zmienić kształt. Naukowcy dowiedli, zarówno teoretycznie jak i eksperymentalnie, że sześcian może być zdeformowany do wielu różnych kształtów składając określone krawędzie, które działają jak zawiasy.

Projektanci osadzili w konstrukcji pneumatyczne urządzenia uruchamiające, które mogą zostać zaprojektowane tak, by deformować określone zawiasy oraz zmieniać kształt i rozmiar sześcianu, bez konieczności zewnętrznego udziału. Naukowcy połączyli 64 oddzielnych komórek, by stworzyć sześcian zdolny wzrastać, kurczyć się, zmieniać całościowo swój kształt, zmieniać orientację mikrostruktur, a także zupełnie rozpłaszczyć się.BasGif1

Gdy struktura zmienia kształt, zmienia również swoją sztywność, co oznacza, że można wykonać materiał, który będzie bardzo giętki lub sztywny, używając tego samego projektu. Zmiany wprowadzone do właściwości materiału dodają mu czwarty wymiar. Co więcej aktywatorem zmian, mogą być na przykład warunki termalne czy woda. Stwarza to ogromne możliwości w dziedzinie projektowania. Wyobraźmy sobie samo-rozkładające się dachy, gdy zaczyna padać, czy też różnego rodazju przenośne schrony.

Źródło: Transforming materials, „SEAS” [data dostępu: 17.03.2016]

Zdjęcia: „SEAS” [data dostępu: 17.03.2016]

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.