Trudny wybór między rodziną a karierą – elastyczność kluczem do sukcesu

W dzisiejszych czasach wiele młodych ludzi stoi przed poważnym dylematem: zakładać rodzinę czy też rozwijać swoją karierę zawodową? Którą ścieżkę wybrać? Nie trzeba wcale rezygnować z posiadania dzieci czy też możliwości samorealizacji. Sposób jest jeden: obydwoje partnerów decyduje się na ścisłą współpracę a pogodzenie tych dwóch sfer życia przestanie sprawiać olbrzymie problemy.

Wielu młodych ludzi ma swoje plany zawodowe. Chciałoby zrealizować cele. W gąszczu projektów i napiętych terminów nie mają szansy oraz czasu na założenie rodziny. Kochają swoją pracę i trudno im z niej zrezygnować. Problem ten szczególnie widoczny jest u kobiet.  Warto jednak wspomnieć, że ostatnio pojawił się trend, w którym to ojcowie decydują się na zostanie w domu z niemowlęciem.

Twardym orzechem do zgryzienia okazuje się jednak sytuacja, w której obydwoje partnerów chciałoby pracować i żadne z nich nie chce zdecydować się na odłożenie swojej kariery zawodowej na bok. Wtedy konieczne jest wspólne wypracowanie kompromisu, gdyż wiele par z sukcesem łączy życie prywatne i zawodowe. Kluczem jest elastyczność.

Wielu młodych ludzi potrzebuje elastycznych godzin pracy. Wiele kobiet decyduje się na swoje pierwsze dziecko po trzydziestce. Dlaczego? Najpierw chcą ugruntować swoją pozycje zawodową. Pragną także udowodnić swoją wartość światu. Wierzą, że w ten sposób łatwiej im będzie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Po cichu także liczą na wspomniane wyżej elastyczne godziny pracy.

Niestety, często to są tylko marzenia. Niewielu pracodawców pozwala na opracowanie grafiku według potrzeb podwładnych. To ogromna strata dla obydwu stron. Młodzi rodzice mogliby pracować przecież w pełnym wymiarze pracy – jednak nie „klasycznie” od 8-16 czy 9-17. To znacznie ułatwiłoby sytuację pracowników – mogliby swobodniej łączyć rodzicielstwo wraz z rozwojem kariery zawodowej.

Ludzie są coraz bardziej sfrustrowani taką sytuacją. Szkoda, gdyż właśnie oni na swoim koncie mają już bagaż doświadczeń, który mogliby właściwie wykorzystać. Nadal są pełni pasji, zmotywowani, pełni pomysłów. Jedyne, czego im trzeba, to odrobiny zrozumienia ze strony pracodawców.

Innym kompromisowym rozwiązaniem między pracownikiem a pracodawcą byłaby praca zdalna wykonywana w domu. Podwładny mógłby pojawiać się w biurze tylko wtedy, kiedy byłoby to absolutnie konieczne lub kiedy umówiłby się na to z szefostwem.

Jest wiele sposobów, aby ułatwić pracownikom pogodzenie swoich celów zawodowych z rodzicielstwem. Dzięki temu pracownik może czuć się szczęśliwy. Droga do tego jest bardzo prosta – elastyczność. Niestety, jeszcze niewielu podwładnych docenia oraz dostrzega potrzebę elastycznego grafiku.

Źródło: https://www.flickr.com/

Zdjęcie:

http://www.theguardian.com/women-in-leadership/2016/mar/14/family-or-career-what-if-neither-parent-wants-to-stay-at-home

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.