Zwierzęcy pierwiastek w robotyce

Pomimo globalnego rozwoju nowych technologii, ludzkość nie pozostaje obojętna na rozwiązania dostarczane na co dzień przez Naturę. Naukowcy z University of Illinois zaprezentowali właśnie swój najnowszy wynalazek, jakim są biologiczne roboty – gąsienico-podobne roboty, zdolne do poruszania się dzięki stymulacji światłem.

Biologiczne roboty, lub – jak to określają sami twórcy – bioboty mogą przemieszczać się dzięki pierścieniom, utworzonym przez inżynierów genetycznych z mysiej tkanki mięśniowej, naciągniętych na miękkie szkielety, pochodzące z drukarek 3D. Dzięki wspomnianej już inżynierii genetycznej, bioboty zostały zaprogramowane w ten sposób, aby reagować na określone bodźce – w tym wypadku na wiązki światła, dzięki czemu zaczynają się one przemieszczać w danym kierunku. Naukowo, technika ta nosi nazwę optogenetyki i znajduje szerokie zastosowanie w całym świecie neurobiologii.

Sama tkanka mięśniowa po odpowiednim uformowaniu przypomina niewielkiej wielkości „gumki recepturki”. To właśnie dzięki swojej rozciągliwości może ona być później nałożona na sztuczne szkielety. Rozmiar samych szkieletów póki co wynosi od siedmiu milimetrów do dwóch centymetrów, jednakże ze względu na elastyczność inżynieryjnie utworzonej tkanki w przyszłości nie wyklucza się stworzenia dłuższych, bardziej skomplikowanych biobotów.

Bioboty zostały stworzone przez zespół pod kierownictwem profesora bioinżynierii Rashida Bashira. W swoich poprzednich prezentacjach, Bashir wystawiał bioboty reagujące na pole elektryczne, jednakże zastosowanie optogenetyki pozwala na większą kontrolę ruchu robotów oraz jest mniej inwazyjne.

W przyszłości bioboty mogą być wykorzystywane do rozprowadzania leków w organizmie pacjenta.

Zdjęcie pochodzi z:

http://www.jumpintoabook.com/wp-content/uploads/2013/05/Inch-worm.jpg

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.