Ćwiczenia a wytrzymałość kości

Istnieje złudzenie, iż żeby wybudować mocne kości, wszystko, co musimy robić, to udawać się w dłuższe spacery lub uprawiać trening siłowy. Jednak prawda jest taka, że ćwiczenia mają niewielki lub żaden wpływ na wytrzymałość kości.

Wiele grup zdrowia publicznego, stowarzyszenia zdrowotne i strony o zdrowiu w internecie promują recepty ćwiczeń, obiecując zażegnanie problemu słabych kości. Ale naukowcy osteoporozy wiedzą, że te rady nie są poparte rygorystycznymi badaniami.

Odpowiedź przyszła ponad dziesięć lat temu, kiedy naukowcy zbadali wpływ ćwiczeń siłowych na poprawienie zwartości kości u dorosłych, używając maszyn DEXA, które mierzyły tę zwartość przez uderzenie kości promieniami rentgenowskimi. Te badania nie wykazały nic oprócz nikłego efektu ćwiczeń, który ma jednoprocentowy lub mniejszy wpływ, co znaczy, że jest zbyt mały, żeby mieć udowodnienie kliniczne.

Niedawno, przy użyciu nowych sprzętów, które mogą zeskanować kość i pokazać jej strukturę w skali mikroskopowej, naukowcy dostrzegli nieznaczny wpływ w części kostnej zwaną istotą gąbczastą. Małę gałęzie wewnątrz niej się złączyły, oraz zewnętrzna warstwa kości, zwana istotą zbitą – była nieco grubsza, po treningu siłowym. Jak zauważył dr Clifford Rosen, badacz kości w Maine Medical Research Institute, te zmiany są minimalne, więc nie ma dowodów na to, że kości są mocniejsze  i chronione  przed osteoporozą.

Badania wykazały, że starsi ludzie, uprawiający trening siłowy, nie byli podatnymi na ryzyko złamań kości. Jest to wyjaśnione przez fakt, że ćwiczenia siłowe prowadzą do zwiększenia mięśni, przy których przewrócenie się jest mniej prawdopodobne.

W tym momencie nic oprócz zastrzyków hormonu parathyroid i nowego leku abaloparatide, obecnie testowanego w badaniach klinicznych, nie ma dużego wpływu na zmocnienie kości.

Źródło:

http://www.nytimes.com/2016/04/02/health/exercise-is-not-the-path-to-strong-bones.html?ref=health&_r=0

Zdjęcie: liveinthezonetraining.com

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.