Kobiety w sektorze technologicznym

Środowisko technologiczne to niewątpliwie otoczenie zdominowane przez mężczyzn. Kobiety w sektorze technologicznym stanowią niewielki odsetek pracowników. Menadżerowie firm chcieliby to jednak zmienić i kuszą kobiety darmowymi kursami szkolącymi. Mimo takich zabiegów, trend nadal się utrzymuje. Dlaczego tak się dzieje?

Zacząć pracę w sektorze najnowszych technologii nie jest takie trudne, jakby się z pozoru mogło wydawać. Niepotrzebne jest doświadczenie, gdyż wszystkiego można nauczyć się uczęszczając w kursach online – co ciekawe, wiele z nich dostępne są całkowicie za darmo.

Wiele kobiet jednak przeraża fakt, że narzędzia mogłyby okazać się zbyt trudne do użytku. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Kobiety nie powinny wątpić w to, że sobie poradzą. Do większości pracy nie wymagana jest znajomość tajników czysto informatycznych. Jedyne czego potrzebuje kobieta, by zacząć przygodę zawodową w tej branży, to przede wszystkim ciekawość oraz chęć do nauki czegoś nowego.

W takim razie dlaczego, mimo braku większych barier, nie ma więcej przedstawicielek płci pięknej w tym sektorze? Być może dzieje się to dlatego, że kobiety nie znają żadnej przedstawicielki w tej branży, z którą mogłyby się identyfikować. Potrzebny jest zatem sukces kobiety.  Jeszcze 20 lat temu nie używano powszechnie komputera. Dostęp był mocno ograniczony. Sytuacja dziś jest znacznie prostsza – i kobiety powinny ją umiejętnie wykorzystać.

Zacząć można ucząc się w wolnym czasie. Dokształcając się, przy okazji dobrze można się bawić. Można przyjąć  małe zlecenia od rodziny i znajomych, przygotowując dla nich strony internetowe czy poprawiać ich zdjęcia w programach graficznych. Co więcej, nie ma tu przeszkody wiekowej – pracować można w każdym wieku. Elastyczne godziny to także kolejny plus tego typu pracy, co szczególnie ważne jest dla kobiet, które chcą łączyć życie prywatne i zawodowe.

Panie mogą liczyć także na pomoc kolegów z branży. Służą oni dobrą radą a praca w tym sektorze przynosi niewątpliwie satysfakcję. Najtrudniej jednak jest zacząć – dlatego kobiety powinny przełamać się i nie bać się zaryzykować, bo naprawdę warto.

Źródło: http://www.theguardian.com/women-in-leadership/2016/apr/04/there-are-so-many-opportunities-for-women-in-tech-so-why-arent-there-more-of-us

Zdjęcie: https://www.flickr.com/

Share Button

Powiązane wiadomości

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są za pomocą *© 2014 Centrum Schumpetera. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.